Oxfam raporu: Süper zenginler gezegeni yok ediyor, bedelini yoksullar ödüyor

Oxfam raporu: Süper zenginler gezegeni yok ediyor, bedelini yoksullar ödüyor
Oxfam, en zengin yüzde 1'lik kesimin 2019'da 5,9 milyar ton karbon salımına yol açtığını açıkladı. Oxfam raporuna göre, süper yatlar, özel jetler ve malikanelerden uzay uçuşları ve kıyamet günü sığınaklarına kadar dünya nüfusunun yüzde 0.1'ine ait abartılı karbon ayak izi, küresel ısınmanın zirve yapması için gereken üst seviyeden 77 kat daha yüksek.

The Guardian'ın Oxfam, Stockholm Çevre Enstitüsü ve diğer uzmanlarla birlikte hazırladığı "Büyük Karbon Uçurumu" adlı araştırma, zenginlerin yoksullardan daha fazla karbon emisyonundan sorumlu olduğunu ortaya koydu. Rapora göre, en zengin yüzde 1'lik kesim, en yoksul yüzde 66'lık kesimden daha fazla karbon emisyonundan sorumlu.

Araştırmaya göre; milyarderler, milyonerler ve yılda 140 bin dolardan fazla maaş alanlar dahil 77 milyon kişiden oluşan yüzde 1'lik kesim, 2019'daki tüm karbon emisyonlarının yüzde 16'sından sorumlu.

T24’de yer alan habere göre, raporda, bu oranın, sıcaklık nedeniyle bir milyondan fazla ölüme neden olmaya yettiği belirtildi.

Oxfam raporu, en zengin yüzde 1'lik kesimin 2019'da 5,9 milyar ton karbon salımına yol açarak "büyük acılara" neden olduğunu gösterdi. Rapor, sadece en zengin yüzde 1'lik kesimden kaynaklanan emisyonların önümüzdeki on yıllarda 1,3 milyon insanın sıcaklığa bağlı ölümüne neden olacağını hesapladı.

1990'dan 2019'a kadar olan dönemde, yüzde 1'in birikmiş emisyonları, AB mısırının, ABD buğdayının, Bangladeş pirincinin ve Çin soya fasulyesinin geçen yılki hasatlarını yok etmeye eşdeğer.

Rapor, yüzde 99'luk kesimden birinin, en zengin milyarderlerin birinin bir yılda ürettiği kadar karbon üretmesinin yaklaşık bin 500 yıl alacağını ortaya koyuyor.

Süper zenginler gezegeni yok ediyor, bedelini yoksullar ödüyor

Oxfam'ın kıdemli iklim adaleti politika danışmanı Chiara Liguori, "Süper zenginler gezegeni yok etme noktasına kadar yağmalıyor ve kirletiyor ve en yüksek bedeli ödeyenler de bunu en az karşılayabilenler oluyor. İklim ve eşitsizlik ikiz krizleri birbirini besliyor" dedi.

Rapora göre, süper yatlar, özel jetler ve malikanelerden uzay uçuşları ve kıyamet günü sığınaklarına kadar dünya nüfusunun yüzde 0.1'ine ait abartılı karbon ayak izi, küresel ısınmanın zirve yapması için gereken üst seviyeden 77 kat daha yüksek.

Kongre üyelerinin şirketlerdeki hisseleri

Rapora göre ayrıca dünyadaki karbon emisyonunun büyük bölümünden sorumlu bu yüzde 1'lik kesim üst düzey politikacılarla sosyal ilişkilerde bulunarak "muazzam ve giderek artan bir güce" sahip oluyor. ABD'de her 4 Kongre üyesinden birinin fosil yakıt şirketlerinde toplam değeri 33 milyon ila 93 milyon dolar arasında değişen hisse senedine sahip olduğu bildiriliyor.

Rapor, bu durumun küresel emisyonların neden artmaya devam ettiğini ve küresel kuzeydeki hükümetlerin karbon emisyonlarını aşamalı olarak durdurma yönündeki uluslararası taahhütlerinin aksine 2020 yılında fosil yakıt endüstrisini sübvanse etmek için neden 1,8 milyon dolar sağladığını açıklamaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre, yoksulluk içinde yaşayan insanlar, marjinalleşmiş etnik topluluklar, göçmenler ve aşırı hava koşullarına karşı savunmasız evlerde ya da dışarıda yaşayan ve çalışan kadınlar ve kız çocukları orantısız bir şekilde bu durumdan etkileniyor.

“Ağır vergiler getirilsin”

Oxfam; en kötü etkilenenleri destekleme, eşitsizliği azaltmak ve yenilenebilir enerjiye geçişi finanse etmek için süper zenginlere ağır servet vergileri ve fosil yakıt şirketlerine "talih kuşu vergileri" uygulanması çağrısında bulundu. (Kısa Dalga)