Özel okul öğretmeni 'Çalıştığı kuruma bildirmeden sendikalı oldu' diye işten atıldı

Özel okul öğretmeni 'Çalıştığı kuruma bildirmeden sendikalı oldu' diye işten atıldı

İstanbul’da özel Bakırköy Final Okulları’nda çalışan öğretmen Gökhan Çınar, “sendikaya üye olduğu ve kurumuna bildirmediği” gerekçesiyle okul yönetimi tarafından işten çıkarıldı.

İstanbul’da özel Bakırköy Final Okulları’nda sosyal bilgiler öğretmeni olarak çalışan Gökhan Çınar, “sendikaya üye olduğu” okul yönetimim uygulamalarını “sendikaya şikayet ettiği” gerekçesiyle 1 Mart’ta tazminatsız olarak işten atıldı.

'Sendikal üyeliği anayasal bir haktır'

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyeleri işten atılan öğretmen için okul önünde bugün basın açıklaması yaptı. Okul idarecileri, sendika üyesi öğretmenlerin basın açıklamasına tepki gösterdi. Sendikanın İstanbul temsilcisi Tahsin Mert Saygın, “sendikal üyeliği anayasal bir haktır ve sendika üyesi sendikaya üye olduğunu kimseye bildirmek sorunda değildir” dedi.

Asgari ücretle çalışmaya karşı bildiri yayınladılar

İşten atılan öğretmen Gökhan Çınar da okul önünde yaptığı açıklamada başından geçenleri şöyle anlattı:

“Asgari ücretin 8 bin 500 olmasıyla beraber birçok arkadaşımız asgari ücretle çalıştırılmak zorunda kaldı. Bu durumun öğretmenlik mesleği onuruna aykırıdır diyerek bildiri yayınladık. Kurum temsilcisi toplu görüşme yapamayacağını öğretmenlerle bireysel olarak görüşeceğini dile getirdi. Şubat ayının ortalarında kurucuya okuldan ayrılmak istediğimi söyledim fakat kurucu, ‘Hayır hocam hazirana kadar devam edelim. Ondan sonra yollarımızı ayırırız’ dedi. Ben de ‘Tamam’ dedim."

'İşsizlik maaşımız da engellenmeye çalışılmış'

"Biz odadan çıktıktan sonra ortaokul müdürü Medine Yılmaz, ‘hocam öğretmenleri sen örgütlüyorsun. Sen bunların liderisin’ gibi ithamlarda bulundu. Bunu kabul etmediğimi hak arayışında olduğumu özellikle dile getirdim. Bana, ‘yıl sonuna kadar devam edelim’ diyen Zeki Bey iş akdimi sendikalı olmama dayandırarak tek taraflı sonlandırdı. Hatta çıkış kodumuzu da 4 numaradan yapması gerekirken 3 numaradan yaparak işsizlik maaşımızı engellemeye çalışmış bu konuda adım atmıştır." (ANKA)