Özgür Özel: Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak bir anayasa değişikliğine geçit vermeyiz

Özgür Özel: Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak bir anayasa değişikliğine geçit vermeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt veren CHP lideri Özgür Özel, “Biz böyle bir şeye izin vermeyeceğiz. Buna Meclis’te direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanki dikensiz bir gül bahçesinde bu işleri yapacağını düşünmesine kesinlikle ve kesinlikle geçit vermiyoruz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Diri bir muhalefetle dimdik karşısındayız” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıya dair açıklamalarını sert dille eleştirdi.

Krizin bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çıkarıldığını savunan Özel, Erdoğan’ın açıklamasını “Anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimi” olarak değerlendirdi. Bir anayasa değişikliğine onay vermeyeceklerini vurgulayan Özel, “Bizde Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak bir anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok” dedi.

Hatay’ı ziyaret eden Özel, Dörtyol’da gazetecilerin sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Erdoğan, uçakta tamamen saçmalamış. Söylediği sözlerin iler tutar tarafı yok. Anayasa Mahkemesi’nin yetkisini yasa çıkararak sınırlandıramayız. Anayasa değişikliğine lafı getirmeye çalışıyor. Ama onlarda anayasayı değiştirecek çoğunluk yok, bizde de Erdoğan ile birlikte oturup, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurunun önünü tıkayan, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanma zorunluluğunu ortadan kaldıracak bir anayasa değişikliğine ya da Anayasa Mahkemesi’ni zayıflatacak bir anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok.

“Ne yaparlarsa yapsınlar, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda en ufak bir esnemesi olması mümkün değildir. Aksine çok açık yazmasına rağmen, anayasayı tanımayan, anayasayı çiğneyen zihniyet, hangi anayasa maddesi olursa olsun onunla uyuşamaz, bağdaşamaz. Çünkü anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlandırırlar. Başımızdaki tek adam, yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor.

“Anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimidir”

“Bugün Anayasa Mahkemesi’yle kavga ediyorlar ya, Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin 7 tanesini Erdoğan atadı, 3’ü de Meclisten çoğunluk oylarıyla seçildi. Yani 15 üyenin 10’unu kendisi atadı, geri kalan 5’ini de partisi atadı. Ahmet Necdet Sezer’den kalan Anayasa Mahkemesi üyesi yok. Onlarla da çatışmaya başladı. Gemi azıya aldı, dur durak bilmiyor, anayasa tanımıyor. Bundan sonraki süreçte, bu ülkenin adına demokrasi demezler. Şu anda yapmaya çalıştığı anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimidir. Eğer askerler yapıyorsa askeri darbede, bu da düpedüz sivil darbedir.

“Parti genel başkanı olduğu için kriz çözmek yerine kriz çıkarıyor”

“Devletin tepesinde Cumhurbaşkanının kriz çıkardığı nerede görülmüş. Cumhurbaşkanı kriz çözmek için var. Ama bir partinin genel başkanı olduğu için kriz çözmek yerine kriz çıkarıyor. Yeni krizlerden de kendisine fırsat çıkarmaya çalışıyor.

“Meclis’te direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz; aklını başına alsın”

“Biz böyle bir şeye izin vermeyeceğiz. Buna Meclis’te direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sanki dikensiz bir gül bahçesinde bu işleri yapacağını düşünmesine kesinlikle ve kesinlikle geçit vermiyoruz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada. Diri bir muhalefetle dimdik karşısındayız.

“Yasakladığı meydanları özgürleştireceğiz”

“Anayasa Mahkemesi’ndeki 130 bin tane başvuru, geçtiğimiz günlere kadar kendisi için övünç mevzusuydu. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkını biz getirdik diyordu, şimdi ondan şikayet ediyor. Gezi’ye kadar Taksim’de 1 Mayıs kutlamasını biz yaptık diyordu, şimdi Taksim’de kuş uçurtmuyorlar. 1 Mayıs günü güvercin kondurtmuyorlar Taksim’e. İstiklal Caddesi, 8 Mart’ta kadınlara kapalı, Galatasaray Meydanı Cumartesi Annelerine kapalı. Bu memleketin adına da demokrasi demeye çalışıyor. Böyle bir aşırı baskı, böyle bir kısıtlama, bundan sonraki süreçte bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Ayağını denk alsın. Onun bu milletin üstüne kapadığı zincirleri teker teker açacağız, kıracağız, kapattığı meydanları özgürleştireceğiz, yasakladığı sokakları özgürleştireceğiz.

“Taşeron kullanıyor, kendi çıkaramadığı krizi Yargıtay’a çıkarttı”

“Erdoğan, kendi çıkaramadığı krizi Yargıtay’a çıkarttı. Taşeron kullanıyor. Erdoğan’ın talimatıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesi devletin tepesinde yargı krizi çıkartmıştır. Darbe girişiminin lideri, çıkan krizin müsebbibi Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Erdoğan ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, bireysel başvuruyla ilgili yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından ters yüz edilebileceğini belirterek, “Yargıtay üyeleri sadece hukukçulardan oluşuyor. Ama Anayasa Mahkemesi üyelerinin içinde hukukçular olduğu gibi bunların yanında valiler vardır, bunların yanında iktisatçılar vardır, sosyologlar vardır vesaire böyle de olması zaten gerekir. Ama misyonu noktasında ağırlık nerededir? Yargıtay’dadır. Orada Anayasadan tutun, Ticaret Hukukuna, İş Hukukuna varıncaya hepsi Yargıtay’da” demişti. (Kısa Dalga)