Özgür Özel: CHP’nin oyu yüzde 35’in üzerine çıkacak

Özgür Özel: CHP’nin oyu yüzde 35’in üzerine çıkacak
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Ben önümüzdeki 4 yıllık sürecin sonunda CHP’nin oylarını yüzde 35’in üzerine çıkaracağını düşünüyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultayın ardından partideki atmosfer, yerel seçimler ve ittifaklara dair değerlendirmelerde bulundu. Özel, CHP’nin oyunun bir sonraki seçimde yüzde 35’e çıkacağını tahmin ederken, yerel seçimlerde merkezi ittifaklar yerine “bölgelerde işbirliği” olabileceğini söyledi. Özel, HEDEP konusunda “HEDEP ile işbirliği yapacaksak kamuoyunun bilmeye hakkı var” dedi.

Birgün’e konuşan Özel, CHP’nin kurultayının “büyük bir heyecan ve umuda dönüştüğünü” söyleyerek, “Sahadaki etkisini de görüyoruz. İki hafta oldu, heyecan sürüyor. Uçakta bile alkışlanıyoruz. Bu benim şahsıma değil, muhalefetin yeniden ayağa kalkmasına destek alkışıdır. Toplumsal muhalefeti de ateşleyen bir şey oldu kurultay. Bu, dalga dalga tüm topluma yayılıyor. Sandığa da olumlu bir katkısı olacak” dedi.

İYİ Parti, HEDEP, hatta bazı AKP ve MHP seçmeninin CHP’deki değişimi olumlu bulduğunu, bunun anketlerde görüldüğünü belirten Özel, yerel seçimlere dair de mesaj verdi.

“İttifak kelimesi yoruldu, ‘işbirliği’ diyeceğiz”

“İttifak kelimesi biraz yoruldu” diyen Özel, şöyle devam etti:

“Meramınızı anlatırken zorlanıyorsunuz insanlara. O açıdan bundan sonrası için ‘işbirliği’ demek daha doğru olur. Yerel seçimler, işbirliğine uygundur. Adı ittifak konacaksa ona da karşı değilim ama çok sayıda partinin bundan sonra bir ittifak kurmasını doğru, gerekli ve uygun bulmuyorum.

“Merkezi ittifak değil seçim bölgesine göre işbirliği”

“Partilerin seçim bölgelerine özel iş birlikleri olabilir. Kaybetmek üzere atılacak adımlar, seçmenlerimize haksızlık olur. Adayın doğru belirlenmesi çok önemli.

“Büyük parti kibri göstermeyeceğiz”

“Büyük parti olma kibri göstermeyeceğimizden de herkes emin olsun. Türkiye için biz muhalefete kazandıran bir formüle mecburuz. Yerel gereklilikleri iyi okuyan bir iradeyi göstermek istiyorum. Diğer partilerle henüz bir temas yok ama mutlaka olacaktır. Kibirli olmayacağız. Son seçilmiş genel başkan olarak ilk adımı benim atmam gerekiyorsa ilk adımı da atarım. Adım atılırsa da geri çevirmem. Tüm partiler için bunu söylüyorum.”

“Yerel seçimi iyi geçireceğimizi bilseydim aday olmazdım”

Partideki düşündüğü yapısal değişiklikleri tamamlayamadan yerel seçime gireceklerini anlatan Özel, “Yine de ben zaten bir kurultay yapmazsak ya da rakipsiz olursa, seçmenin bizi cezalandıracağını gördüğüm için aday oldum. Yerel seçimi iyi bir şekilde geçireceğimizi bilseydim aday olmazdım. Bu heyecanın seçmeni yeniden sandığa götüreceğini biliyordum. Ben adaylık kararını ilk açıkladığımda, bana, ‘Boş havuza balıklama atladın’ dendi. Zaten bu cesareti gösterirsen başarırsın” diye konuştu.

Özel, dört yıl daha AKP’ye katlanmak istemeyen seçmenlerin sandığa gidip muhalefeti desteklemesi gerektiğini kaydetti.

“Sürekli seçim fırtınasına maruz kalıyoruz”

Özel, şu değerlendirmelerde bulundu: “Toparlanan bir muhalefet olacağız. Yerel seçimlerde elde edilecek bir başarı, psikolojik üstünlüğün muhalefete geçmesine neden olacak. İktidar, dört yıl seçim yapmadan duramaz. Ama o 4 yıllık süre seçimsiz de geçse bizim partiyi büyütmemizin önünde bir engel yok. Bence demokrasinin önündeki en büyük engel, sürekli seçim fırtınasına maruz kalmış olmak. O zaman partiler cesurca adımlar atmak yerine, ‘Seçim var şimdilik o da beklesin bu da beklesin’ noktasına geliyor. Ben önümüzdeki 4 yıllık sürecin sonunda CHP’nin oylarını yüzde 35’in üzerine çıkaracağını düşünüyorum.”

“Gölge Kabine” sistemi

CHP lideri Özel, “gölge kabine” sistemine dair ise şunları söyledi:

“Partimizin bu dönem tek bir sözcüsü yok. Aslında gölge kabinedeki bakanlarımızın tamamı kendi alanlarında birer sözcü. Parti içerisinde yeni bir şey deniyoruz. Ölçme, değerlendirme zamanımız olacak. Yerel seçim ayağını parti yönetimi içinde idari kadrolarla yapacağız. İşin bu tarafı ise siyaseten çok önemli figürler yaratabilir. Mesela kabinede belli isimler öne çıkıyor, onlar ne yapıyorsa onu diğer arkadaşlarının örnek alması lazım. Geneli bir şey yakalıyor, birileri geride kalıyor. Oradaki bakanı da değiştirmek lazım. Altı ay sonra, ‘Gölge kabine sistemi tutmadı. Türk milleti teveccüh göstermedi’ deniyorsa buna ikna olursak biz de bir revizyon yaparız. Denemek ve ısrar etmek gerektiğini düşünüyorum.”

“HEDEP ile işbirliği yapacaksak kamuoyunun bilmeye hakkı var”

Özel, tarihi henüz netleşmeyen HEDEP Eş Genel Başkanları ile görüşme konusunda ise şunları söyledi:

"CHP’nin bugün yakaladığı ivme ile belli ittifak kapıları aralanamasa da başarılı olabileceğini görüyorum. HEDEP Eş Genel Başkanları ile aradıklarında ayrı ayrı görüştük. Onlara da söyledim. ‘Ziyarete gelmek isteriz’ dediler, beklerim dedim. ‘Meclis’e mi’ diye sordular, ‘Hiç fark etmez’ dedim. Genel Merkez’e de gelebileceklerini söyledim. Tercihi onlara bıraktım. Onlarla da bir iş birliği yapacaksak bunu kamuoyunun bilmeye hakkı var. Bir görüşme olacaksa açıktan yapılmasına yönelik isteği son derece haklı bir talep olarak görüyorum. ‘Siz bize destek verin hem de bunu kamuoyunda söylemeyelim’ deme niyetinde değilim. Hatta bunun şu açıdan da sağlıklı olacağını düşünüyorum, bütün seçmen, belli hassasiyetleri olan, belli beklentileri olan seçmenler bilsin bu seçim bölgesinde biz şu siyasi partiyle şöyle bir işbirliği içerisindeyiz.

“Zafer Partisi ile protokol Kürt seçmeni rahatsız etti”

“Mesela Zafer Partisi ile yapılan gizli protokolün bazı Kürt seçmenleri ciddi şekilde rahatsız ettiğini ve bunun bize bir maliyet yüklediğini de kendi kulaklarımla duydum. Diyarbakır’da, ‘Değişim olmazsa oy vermeyeceğiz, gizli protokole çok kızıyoruz’ diye bir sürü Kürt seçmen yüzüme söyledi.”

“AKP’ye aldanmamak lazım”

Belediyelere kayyım atanmasına “kökten karşı” olduklarını dile getiren Özel, “Burada diyorlar ki ‘Devletle HEDEP görüşüyor ve aday çıkarmaları karşılığında kayyum atamama gibi birtakım iddialar var.’ Bunu çok tehlikeli buluyorum. AK Parti, siyasi etiği olmayan, sözüne en güvenilmeyecek, bugün böyle söyleyen yarın tam tersini yapan bir partidir. Yani CHP’ye kaybettirmek için ‘Her yerde aday çıkarılsın’ deyip kayyım atamama sözü verip, seçimin ertesi günü kayyım atar. AK Parti’ye aldanmamak lazım” diye konuştu.

Oy desteği düşen belediye başkanlarının değişmesi gerektiğini de ifade eden Özel, “Geriye gidiyorsa değiştirmek lazım hatta birazcık da aday adaylarına bakıp anketten sonra birbirine yakın ve yüksek adayları da sandığa koyup örgütü ödüllendirmek lazım” dedi. (Kısa Dalga)