Özgür Özel: Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti

Özgür Özel: Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yargıdaki Can Atalay krizinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yargıtay’ı destekleyen açıklamalarını “Tayyip Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti. Anayasanın o sayfasını yırttı attı. Bundan sonra biz direnmek zorundayız, sıra bize gelir” sözleriyle değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Özel, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile dün yaptığı görüşmeye ilişkin "Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışmaları konuştuk, iç tüzükle ilgili meseleleri konuştuk, Meclis'in yapması gereken bazı işlerde ortaklaşabileceğimizi konuştuk" dedi.

Özel, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararını tanımamasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

"Ben Adalet ve Kalkınma Partisi ile AYM’yi güçsüzleştirecek ve bu yargı krizini Erdoğan’ın gönlüne göre çözecek hiçbir işin içinde olmam” diyen Özel, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine işaret ederek, “Ama örneğin infaz düzenlemesi ile bu tip katillerin böyle kolayca dışarı çıkmasına engel olacak şeylere de olumlu katkı sağlarız" ifadelerini kullandı.

“TBMM ile ilgili maddeyi de yırtıp atmayacağının garantisi yok”

Özel şöyle konuştu:

"Ben bu işe girerken zor bir işe giriştiğimi biliyordum. Hem yerel seçimlerde bir felaket yaşayabiliriz ve muhalefet dağılabilir, Türkiye'deki tek adam rejimi iyice sertleşebilir diyorduk. Düşündüğümüz gibi oldu. Değişim bir umuda dönüştü. Kongre gerçekten çok olumlu bir havada geçti.

Muhalefet toparlandıktan sonra iki tane hamle yaptılar: Büyük bir anayasa tartışması hamlesi. 'Anayasa kararlarına bile uymayız, Türkiye'de patron biziz. Tayyip Erdoğan ne diyorsa o olur. Onun atadığı hakimler ne diyorsa o olur' dediler. Bu bize karşı bir hamle.

Cumhurbaşkanı birkaç gün suskundu, sonra gördük ki Yargıtay'ın tavrını sahipleniyor, AYM'yi yok sayıyor. AYM ile ilgili madde cumhurbaşkanının gözünde yok, o sayfayı yırttı attı. O sayfayı sen yırtar atarsan, TBMM'yle ilgili 80. maddeyi de yarın yırtıp atmayacağının garantisi yok. Bu bir darbe girişimi."

Bütün darbeler doğası gereğince iktidara yapılır. Herkes döner muhalefet ne diyor diye bakar. Ben o gece Meclis'i açalım dedim. Millet sandıkta yeni bir görev verene kadar ana muhalefet partisiyiz, hükümetin arkasında, darbenin karşısındayız dedim. Ben o gece de Yargıtay kararından sonra gelin bu darbeye direnelim dedim.

“Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti”

Numan Bey önce 'olur' dedi, sonra baktı ki AKP'de bir şey var, toplamadı. Çünkü birlikte olursak bir anlamı var o işin. Sonra Tayyip Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti. O dedi ki 'AYM'ye haksız' ve Yargıtay'ı destekledi. Anayasanın o sayfasını yırttı attı. Bundan sonra biz direnmek zorundayız, sıra bize gelir.

(Milletvekillerinin Genel Kurul’daki nöbeti) Biz sembolik bir şey yapıyoruz ama ben Meclis’e sahip çıkıyorum. Ne zamana kadar, eylemlilikte ikinci bir karar alana kadar. Bu eylemlilik hem Türkiye hem dünya kamuoyunda bilinene kadar. Darbeye maruz kalan ülkeler uluslararası dayanışma isterler. Bu darbe girişiminin uluslararası olarak görülmesi Türkiye’yi şikâyet etmek değildir. Biz Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin anayasal düzenini askıya alma çabasını görünür kılıyoruz Meclis’te.”

“Derin yapı ‘katilimize sahip çıkarız’ diyor”

CHP lideri Özel, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesine de tepki gösterdi.

Özel, "Derinlerde başka bir yapı var ve 'biz günü gelir katilimize de sahip çıkarız' diyorlar. Kimse korkmasın, hepimiz Hrant'ız derken boşa söylenmiyordu. Biz öldürmekle bitmeyiz. Bundan sonra o derin yapı şunu bilsin, enselerindeyiz. Bundan sonra onlar bizimle değil, biz onlarla uğraşacağız. Bu devlette güvercin katillerine ve o katilin sırtını sıvazlayana, günü gelince serbest bırakana nefes aldırırsam namussuzum" diye konuştu.

“Kimseye verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok”

Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere ilişkin de konuşan Özel, şu ifadeleri kullandı:

"İlk MYK'da adaylarımızı görevlendirdik. Pazartesi günü bize bir taslak getirecekler. Müzakere edip kararlaştırıp ilan edeceğiz. Kamuoyu araştırmalarıyla vatandaşın gönlünde olan başkanları tekrar aday göstereceğiz. Kongredeki tutum bizim için bir ölçüt değil. Kongrede karşımdaymış başarılıysa listede, kongrede yanımdaymış başarısızsa müsaade isteyeceğiz, başka yerde çalışırız. Seçimden önce kimseye verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. İlk düğmeyi yanlış iliklersen CHP'de genel başkanlık yapamazsın. Kim belediye başkanı olacak sizin gibi ben de bilmiyorum ama yöntemi biliyorum."

“Kemal Bey'den enkaz devraldık dersem nankörlük etmiş olurum”

Özel, Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Kemal Bey bu partiye inanılmaz emek verdi. Bu partiye nezaketi getirdi ve bu partide çok önemli bir değişimi de gerçekleştirdi. Biz Kemal Bey'den enkaz devralmadık. Bunu söylersem nankörlük etmiş olurum. Kemal Bey'in yaptığı doğruları sürdürüp, Kemal Bey'in döneminde hep birlikte yapamadıklarımızı veya hep birlikte yaptığımız yanlışları düzeltirsek iktidar namzeti bir parti devraldık. Kemal Bey'e saygılı olmak hepimizin boynunun borcu. Özgür Bey çalışkan da Kemal Bey değil mi? İçimizdeki en çalışkanıydı. Ben bundan sonra kişisel olarak da ömür boyu kendisine hürmetimi sürdüreceğim. Türkiye siyasetine katkılar yapmaya devam etmesinin son derece değerli olduğunu düşünüyorum."

Özel, Kılıçdaroğlu'nun ofis tutması hakkında da " Kemal Bey'in eve çekilip kalması yerine Türkiye siyasetine önemli katkılar yapmaya devam etmesinin fevkalade önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. (Kısa Dalga)