Özgür Özel, Manisa'da konuştu: Genel başkan tombaladan çıkmayacak

Özgür Özel, Manisa'da konuştu: Genel başkan tombaladan çıkmayacak
CHP Grup Başkanı ve Genel Başkanı adayı Özgür Özel partisinin Manisa İlk Kongresi'nde "Bu partiye bir genel başkan gelecekse tombaladan çıkmayacak, meteorla düşmeyecek, laboratuvarda üretilmeyecek ancak sizin kefaletiniz, sizin yüreğiniz, sizin desteğinizle bu partinin bir evladı olacak" dedi.

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkanı adayı Özgür Özel, partisinin Manisa İl Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Genel başkan seçimlerine değinen özel, "Bu partiye bir genel başkan gelecekse tombaladan çıkmayacak, meteorla düşmeyecek, laboratuvarda üretilmeyecek ancak sizin kefaletiniz, sizin yüreğiniz, sizin desteğinizle bu partinin bir evladı olacak" açıklamasını yaptı.

'Tepemizde görünmez bir cam tavan var'

CHP'nin nasıl bir siyaset izlememesi gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunan Özel, "Bizim oyumuz yüzde 25, tepemizde görünmez bir cam tavan var. Zıplamayalım, nasıl olsa aşamıyoruz. O zaman sağdan soldan, hatta sağdan, daha sağdan desteklerle onlara açılarak, oradan danışmanlarla, onlara ait söylemlerle yürümeye çalışmak yerine ya da yüzde 48'i 50+1 yapmak için ittifaklara mecburiyetten seçime ertesi gününden itibaren sürekli duracağı yeri başkasına göre tayin etmemeli" dedi.

'Ecevit' hatırlatması: Ortanın solu

Bülent Ecevit'in adaylık sürecinin hatırlatan Özel, "11 yıldır Meclis'teyim evet, dur derseniz dururum ancak 1957'de milletvekili olan Ecevit'in 15 sene sonra 1972'de ortanın solu hareketini ete kemiğe büründürmesiyle 5 yıl süren bir tartışmayı bir noktaya getirmesiyle yola çıktığını bilelim" dedi.

'Cesaretli bir siyaset için yola çıkmış durumdayız'

Özel, kongrede şunları söyledi:

"Bunun yerine kendi pozisyonunu doğru tarif eden, doğru yerde duran ve kendinden emin olan, geri kalan bütün siyasetin ona göre şekilleneceği ilkeli, özgüvenli ve cesaretli bir siyaset için yola çıkmış durumdayız."

'Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi' diyoruz'

"Bunu yaparken Türkiye'de bize dayatılan siyasete itiraz ediyoruz" diyen Özgür Özel, "Ne diyor? Recep Tayyip Erdoğan'ın meşhur anlayışı; kimlik siyaseti, dikine kesen siyaset; bir farklılığı bulalım, üzerinde tepinelim, bir tarafı şeytanlaştıralım, kendi arkamızı kalabalıklaştıralım. Bunun yerine enine kesen bir siyaset; AK Partili'nin de, MHP'linin de, İYİ Partili'nin de, HDP'linin de yoksuluna dokunan, işsizine dokunan, geleceğine kaygılı olanlarına dokunan ve hepsine dokunurken alt tarafı koruyan, alınterinden alınan vergi ile bir krema tabakasının sürekli mutlu olmasına itiraz eden, gerçek anlamda halkçı, sendikaların güçlenmesini savunan, sivil toplumla dayanışma içinde, meslek örgütünü güçlendiren ve meslek örgütünden, sendikadan, sol-sosyal demokratlardan güç alan ve kendini yeniden tarif eden bir anlayışla 'Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi' diyoruz."

'Özgür arkandayız' diyorsanız ben yola çıkıyorum'

"Bu partiye bir genel başkan gelecekse tombaladan çıkmayacak, meteorla düşmeyecek, laboratuvarda üretilmeyecek ancak sizin kefaletiniz, sizin yüreğiniz, sizin desteğinizle bu partinin bir evladı olacak. Siyaset söz ile yapılır. Söz ile yapılan her iş hataya açıktır. Siyasete girdiğim ilk günden bugüne kadar kalp kırmış mıyımdır? Kırmışımdır. Burada mahsur yok, gözün içine baka baka özür dilerim. Kırdığımdan, üzdüğümden, varsa hakkının yenmesine sebep olduğumdan bunlardan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim. Beni çok kıran oldu, üzen oldu. Benden yana olan ne kadar hak varsa helal olsun. Bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık, küskünlük çıkarmıyorum. Size şunu soruyorum; üyelerimiz Atatürk'ün baba ocağının gerçek sahipleri, bu evladınıza 'Özgür arkandayız' diyorsanız ben yola çıkıyorum." (Kısa Dalga)