Pamukkale Üniversitesi'ne yabancı öğrenciler para karşılığında kayıt edildi

Pamukkale Üniversitesi'ne yabancı öğrenciler para karşılığında kayıt edildi
Pamukkale Üniversitesi’nde, yabancı öğrencilerin tıp ve diş hekimliği gibi fakültelere sınav puanları değiştirilerek usulsüzce kaydedildiği ortaya çıktı.

Pamukkale Üniversitesi’nde 2022/2023 akademik yılında yaklaşık 140 yabancı öğrenci, tıp ve diş hekimliği fakültesi gibi bölümler başta olmak üzere üniversitenin çeşitli bölümlerine sınav notları değiştirilerek kaydedildi.

'Para karşılığında yapıldı' iddiası

Sistemde değişiklik yapma yetkisi olan kişilerin yabancı öğrencilerin kayıtlarını para karşılığında yaptıkları iddia edildi. Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın haberine göre, usulsüzlük, tıp fakültesi öğrencisi Iraklı Aliridha Abdulameer Abdali Alrichab’ın 31 Temmuz 2023 tarihli kaydının silinmesi kararına karşı açtığı dava ile gün yüzüne çıktı. Alrichab, başarılı bir eğitim hayatının olduğunu ve kayıt silme işleminin gerekçesiz yapıldığını öne sürdü.

Üniversite de usulsüzlüğü kabul etti

Üniversite de yaptığı savunmada usulsüzlüğü kabul ederek şu ifadeleri kullandı:

"Yabancı uyruklu öğrencilerin başvuru ve kabul işlemlerini yürüten davalı üniversitenin yurtdışı öğrenci koordinatörlüğü tarafından başvuru ve kabul sürecine ilişkin işlemlerde bir kısım usulsüzlükler yapılarak, kabul ve yerleştirme şartlarını taşımayan bir kısım öğrencilerin gerçeğe ve hukuka aykırı üniversitenin lisans programlarına yerleştirildikleri tespit edildi. Davacı hakkında gerçekleştirilen kabul, kayıt ve not girişi işlemleri esnasında davacının 504 olan sınav puanının, en yüksek puan 600 olabileceği halde, 678 olarak değiştirildiği tespit edilmiştir. Bu işlemlerin “idare hatası” olarak nitelendirilemeyeceği ortadadır.” (Kısa Dalga)

Gündem