Papa, Erbil’de Aylan bebeğin babasıyla görüştü

Papa, Erbil’de Aylan bebeğin babasıyla görüştü
Irak gezisi kapsamında Erbil'e giden papa Françesko, 2015 yılında ailesiyle birlikte Bodrum'dan Yunan adalarına geçmeye çalışırken boğulan 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin babasıyla bir araya geldi.

Papa Francesco, Irak gezisinin dördüncü ve son günü olan pazar günü 2015 yılında kıyıya vuran cansız bedeniyle sığınmacı krizinin simge isimlerinden biri olan Aylan Kurdi'nin babasıyla bir araya geldi.

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni'nin verdiği bilgilere göre, Papa uzun süren görüşmede ailenin acılı hikayesini ve oğullarını kaybetmelerine dair hislerini dinledi ve başsağlığı mesajlarını iletti. Papa, Kurdi ailesi ile görüşmeden önce Erbil'de bir ayin yönetti.

Suriyeli Abdullah Kurdi ve ailesini Bodrum'dan Yunan adası Kos'a (İstanköy) taşıyan şişme bot Eylül 2015'te alabora olmuştu. Olayda Abdullah Kurdi'nin eşi ve iki çocuğu boğularak hayatını kaybetmişti. Aylan Kurdi'nin Bodrum'da kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafı ise tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve uluslararası kamuoyunun dikkatinin bölgedeki sığınmacı sorununa çekilmesini sağlamıştı.

Epd,DW/BÖ,TY

© Deutsche Welle TürkçeDünya