Papa, Erbil'de bir stadyumda ayin düzenledi

Papa, Erbil'de bir stadyumda ayin düzenledi
Papa Francis, Erbil'de, adını kentin ilk Hristiyan valisinden alan Franso Hariri Stadyumu’nda bir ayin düzenledi. Papa konuşmasında kardeşlik mesajlarına yer verdi ve konuşmasını Arapça "Barış, barış, barış" diyerek sonlandırdı.


Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in tarihi Irak ziyareti devam ediyor. Papa Francis, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de, adını kentin ilk Hıristiyan valisinden alan Franso Hariri Stadyumu’nda bir ayin düzenledi. Binlerce kişinin bulunduğu stadyumda Papa konuşmasında kardeşlik mesajlarına yer verdi ve konuşmasını Arapça "Barış, barış, barış" diyerek sonlandırdı. 

Papa Francis, bu sabah Erbil Uluslararası Havalimanı'nda törenle karşılandı. Papa Francis'i havalimanında karşılayanlar arasında, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani'nin yanı sıra bakanlar ve dini liderler vardı. Törende Kürtçe ve Süryanice dini ezgiler söylenirken, çocuklar Papa Francis'i zeytin dalları ve hurmayla karşıladı. 

Törenin ardından Papa Francis, Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani ile görüştü. Papa Francis, Erbil'den helikopterle, 2014'te IŞİD'in en büyük yıkıma yol açtığı yerlerden biri olan Musul’a geçti. Papa, Karakoş'taki Hristiyanlarla buluşmadan önce dua etti. Papa Francis, Musul'dan Erbil'e dönerek Franso Hariri Stadyumu'nda ayin düzenledi.

Irak'ı ilk kez ziyaret eden Papa olan Francis, Erbil'deki ayinde, birliktelik ve kardeşlik mesajları vererek "Medeniyetin beşiği olan bu ülkenin bu kadar barbarca bir darbeye maruz kalması, antik ibadet yerlerinin yok edilmesi ve binlerce insanın, Müslümanlar, Hristiyanlar, Ezidiler ve diğerlerinin zorla yerlerinden edilmesi veya öldürülmesi ne kadar zalimce" dedi ve konuşmasını Arapça "Barış,barış, barış" vurgusuyla bitirdi. 


 Dünya