Peker suç örgütü dosyasından ayrılan "Cahit Çetin Cinayeti Davası"nda 5 müebbet

Peker suç örgütü dosyasından ayrılan "Cahit Çetin Cinayeti Davası"nda 5 müebbet

“Sedat Peker Suç Örgütü Ana Davası”nın tek “cinayet eylemi” olan, ancak süreç içinde Peker’in bağlantısı olmadığı gerekçesiyle bu yargılamadan ayrılan “Cahit Çetin Cinayeti Davası”nda 1 sanığa “ağırlaştırılmış” olmak üzere toplam 5 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Davada, Peker’in avukatı beraat etti.

Sosyal medya hesaplarından Sedat Peker ile fotoğraflarını yayınlayan Cahit Çetin'in öldürülmesi olayı, Peker’in bir numaralı sanığı olduğu “Sedat Peker Suç Örgütü Ana Davası”nın en önemli eylemlerinden biriydi. Sedat Peker Suç Örgütü Ana Davası’nı bakmakta olan İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi, bu eylemin Peker Suç Örgütü ile bağlantısı olmadığı gerekçesiyle, cinayet dosyasını ana davadan ayırmış ve “ayrı bir dava” olarak görme kararı almıştı. Bu ayırma kararının, Sedat Peker’in birleşik Arap Emirlikleri’nden iadesini zorlaştıracağı yorumları yapılmıştı.

Ayrılan bu davanın dünkü duruşmasında karar çıktı. Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Yusuf Yağma, Emre Topaloğlu, Süleyman Onur Kepenekçi, Burçin Bal ve Ozan Batıgün'ü önce “tasarlayarak kasten adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme, Yusuf Yağma’nın bu cezasını değiştirmezken, diğer dört sanığın “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasını, “müebbet hapis cezası”na çevirdi.

"DÖVÜN YA DA AYAKLARINA SIKIN"

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Emre Topaloğlu ile Ozan Batıgün cezaevinden getirilirken, diğer tutuklu sanıklar Yusuf Yağma, Süleyman Onur Kepenekçi ve Burçin Bal SEGBİS'le bağlandı. Tutuksuz sanık Ayhan Sağıroğlu'nun da katıldığı duruşmada, taraf avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Yusuf Yağma, "Uğur Köroğlu bana maktulü dövmemizi söyledi. Dövemezsek ayaklarına sıkmamızı istedi. Bu sırada yanımda sanıklardan Yahya vardı. Olay bu şekilde meydana geldi. Diğer sanıkların benimle ortak bir durumları yoktur, sorumlu tutulmalarını istemiyorum" dedi.

"KULLANILMIŞ OLABİLİRİM"

Sanık Burçin Bal savunmasında, "Ben olayda kullanılmış olabilirim ancak, bundan haberim yoktur. Mahkemede incelenen kamera kayıtlarında görüldüğü gibi, maktul vurulduktan sonra ben şaşkınlık ve telaş içerisindeyim. Hala hayatta olan Cahit Çetin'e müdahale etmeye çalıştığım da anlaşılacaktır. Suça iştirak etmedim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı. Suç örgütü lideri Sedat Peker'in eski avukatı sanık Ayhan Sağıroğlu ise görevinin gereğini yaptığını, suç konusu eyleme katılmadığını söyleyerek, beraatini istedi.

PEKER'İN ESKİ AVUKATI BERAAT ETTİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Özkan İşler, Selçuk Köroğlu, ve Sedat Peker’in avukatı Ayhan Sağıroğlu'nun beraatine karar verirken, sanık Yusuf Yağma'nın 'Tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 'Ruhsatsız ateşli silahlarla satın alma veya taşıma veya bulundurma' suçundan 1 yıl hapis ve 30 gün adli para cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme heyeti diğer sanıklar Emre Topaloğlu, Süleyman Onur Kepenekçi, Burçin Bal ve Ozan Batıgün hakkında takdiri indirim uygulayarak 'Tasarlayarak kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. (DHA)