Pentagon: Hava saldırısı personelimizin güvenliğini tehdit etti

Pentagon: Hava saldırısı personelimizin güvenliğini tehdit etti
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın ardından Pentagon da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye yönelik hava harekatından endişe duyduklarını açıkladı.

Türkiye’nin Suriye’deki hava saldırısına karşı ABD’den üst üste açıklama geldi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın ardından Pentagon da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye yönelik hava harekatından endişe duyduklarını açıkladı.

VOA’nın haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin düzenlediği hava harekatlarının Suriye'deki Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini belirtti.

Haberde, Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder’ın yazılı açıklamasına yer verildi. Buna göre Ryder, Savunma Bakanlığı'nın Suriye'nin kuzeyi, Irak ve Türkiye'de tırmanan eylemlerden derin kaygı duyduğunu kaydetti.

Ryder açıklamasında, "Bu tırmanma, IŞİD'e Karşı Küresel Koalisyon'un, IŞİD'i geriletme ve yenilgiye uğratmak için yıllardır sağladığı ilerlemeye tehdit oluşturuyor. Suriye'deki son hava saldırıları, Suriye'de IŞİD'i yenilgiye uğratmak ve on bini aşkın IŞİD tutuklusunu barındırmak için yerel ortaklarla çalışan Amerikalı personelin güvenliğini doğrudan tehdit etti" ifadelerini kullandı.

Koordine edilmemiş askeri eylemlerin Irak'ın egemenliğini tehdit altında bıraktığını belirten Ryder, "IŞİD'i yenilgiye uğratma misyonuna odaklanmaya devam edilmesi ve bu misyona bağlılık gösteren sahadaki personelin emniyeti ve güvenliğinin garantiye alınması için gerilimin derhal yatıştırılması gerektiğini" vurguladı.

Pentagon sözcüsü, "Gerek Türkiye'de gerekse Suriye'de bu eylemlerin bir sonucu olarak sivil can kayıplarının olmasını kınıyoruz ve başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

Sözcü, sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığı yönündeki haberlerden de kaygılı olduklarını kaydetti.

Türkiye’nin kaygıları kabul edildi

Patrick Ryder açıklamasını, "Tırmanmanın yatıştırılması çağrısı yaparken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının da farkındayız. Türkiye ve diğer yerel ortaklarımızla ateşkes düzenlemelerinin korunması hakkında görüşmeye devam edeceğiz" ifadeleriyle tamamladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da açıklamasında, Türkiye’nin düzenlediği hava harekatlarının Suriye’deki Amerikalı askeri personele tehdit oluşturduğu yönünde bilgi edindiklerini belirtmişti.

CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, Amerika'nın "Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her türlü askeri eyleme karşı" olduğunu kaydetmişti.

Dünya