Pervin Buldan: “Bu iktidar kadın düşmanı, dillerinde insan hakları, ellerinde kelepçe”

Pervin Buldan: “Bu iktidar kadın düşmanı, dillerinde insan hakları, ellerinde kelepçe”

Buldan, “Kadınların birlikte fotoğraftan korkuyorlar. İki kadının bir araya getirilmesinden atılan tweet’den bile korkuyorlar” dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Pervin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kendisini ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i etiketleyerek paylaşmasına gelen tepkilere, “Kadınların birlikte fotoğraftan korkuyorlar. İki kadının bir araya getirilmesinden atılan tweet’den bile korkuyorlar. Kadınların ittifakından rahatsız oluyorlar.  Eş başkanlık sistemini tasfiye etmek için her türlü hukuksuzluğu yaptılar” diye karşılık verdi. Buldan, “Bu iktidar kadın düşmanıdır” dedi.

Buldan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İktidarın bütün çabası kadınların kazanımlarını geriletme çabasıdır.  Kadınları hedef alarak kadınları sindirmeye çalıştılar.  Eren Keskin, Şebnem Korur Fincancı ve Ayşe Buğra’yı hedef aldılar. Hiçbir kadını karalamak sizin haddiniz değil. Bu kadın arkadaşlarımızın her biri insanlık mücadelesi için birer ödül ve ışıktır."

Kınamak yetmez

“92 yaşındaki Hanım Punalı, tecavüze uğradı ve katledildi. Bu Türkiye açısından korkunç tablodur. Sorumlusu iktidardır.  Defalarca kolluk kuvvetlerine başvurduğu halde, bir kadın, bir anne çocuğunun gözleri önünde sokak ortasında şiddete maruz bırakılmıştır. İktidarın sahiplerinin attığı kınama tweetleri yaşanan şiddeti ve sorumluluklarının üzerini kapatmaya yetmez. İktidarın görevi kınama mesajı yayımlamak değil, cinayetleri önlemek ve faillerin en ağır şekilde cezalandırmasını sağlamaktır.”

Bu iktidar kadın düşmanıdır

“8 Mart’ta kadınların gerçekleştirdiği etkinliklere AKP polisinin müdahalesi, kadınların saçlarından tutup çekilmesi, LGBTİ’lilere yapılan saldırılar, cezaevlerindeki çıplak aramalar kadın düşmanı politikalar odağının erkek devlet, erkek yargı sistemi olduğunu bir kez daha gösterdi. 92 yaşındaki ninenin vahşice katledilmesinin nedeni işte bu odaktır. Dilek Hatipoğlu’na yapılan çıplak arama işkencesinin nedeni bu odaktır.  Kadın cinayetlerini kınıyoruz diyen iktidar temsilcileri İstanbul Sözleşmesi’ni ise kaldırmaya yeltenmektedir. Kadınları sokakta katleden erkek şiddet zihniyetinin kodları aynıdır.  Bu iktidar bir kadın düşmanıdır.”

Elektronik kelepçe

“Erkek şiddetini önlemek için güya ev hapsi ve elektronik kelepçe uygulamasını başlattılar. Elektronik kelepçeyi şiddet uygulayan erkeklere değil Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, kadınlara, muhaliflere vurulan prangaya döndürdüler. Kadına şiddet uygulayan erkekler dışarıda.”

Gizlilik kararı

“Kürt kadınlara yönelik kolluk güçlerinin karıştırdığı suçların davalarına ‘gizlilik’ kararı uygulanması tesadüf değil. Kadına yönelik şiddet nasıl politik ise Kürt kadınlara resmi ellerden yönelen şiddet de özel bir politika olarak yürürlüktedir.  Kürt kadınları da politiktir, bilinçlidir ve örgütlüdür. İşlediğiniz bütün suçların hesabını hukuk ve siyaset zemininde tek tek soracağımızdan kuşkunuz olmasın.”

İnsan hakları eylem planı

“AKP hükümetinin son günlerde çıkarmış olduğu yeni bir şeyle karşı karşıyayız. İnsan Hakları Eylem Planı’ndan bahsediyorlar. AKP hükümeti siz önce mevcut anayasası ve yasaları uygulayın.  İstanbul Sözleşmesi, AİHM kararları uygulanmalıdır. Ondan sonra çıkıp bir eylem planından ve hukuk reformundan söz edebilirsiniz. Çıplak arama ayyuka çıkmış durumdadır.

Erdoğan’ın bizzat kendisi Berfo Ana ile görüşmüştü.  Aynı mücadeleyi yürüten anneleri tutuklamayı çalışıyorlar. İnsan Hakları Eylem Planı açıklandıktan sonra gaz kapsülü ihalesi açıyorlar. Biz bu iktidarın ne dediğini değil ne yaptıklarına bakarım.  Dillerinde insan hakları, ellerinde kelepçe.  Erkek iktidarına ve zulmüne kadınlar olarak son vereceğiz. Adaleti aranır olmaktan çıkarıp yaşanır hale getireceğiz. Nerede bir kadın kazanımı varsa iktidar bunu tehdit görüp kaldırmaya çalışıyorlar."