Pervin Chakar kimdir?

Pervin Chakar kimdir?

Türkiye'nin ardından İtalya’da opera eğitimi alan Pervin Chakar operanın sahnede devleşen “Kürt divalarından” biri olarak tanınıyor.

1981 yılında Mardin’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Pervin Çakar, babası öğretmen olduğu için ilkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde okudu. Müzik eğitimine doksanlı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde başladı.

2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2007 yılında Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005 yılında Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

İtalya’daki ilk performansını 2006’da Werther Operası’nda Sophie rolünde Milano’daki Teatro Rosetum sahnesinde gerçekleştirdi. Perugia ve Citta di Castello’da Mozart’ın Der Schauspieldirektor Operası’nda Madame Herz rolünde ve 2007’de Lecce, Teatro Politeama Greco için Der Rosevkavalier’de Marianne/Duenna rollerinde sahne aldı.

Uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Pervin Çakar, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması’nda 1.lik (2011), New York Lotte Lehmann Vakfı özel ödülü yılın en iyi kadın sesi (2011), 4. Milano Magda Olivero Opera Yarışıması’nda 2.lik (2010), 11. Tiran Marie Kraja Opera Festivali Yarışması’nda 2.lik (2010), 6. Leyla Gencer Opera Yarışması’nda 3.lük (2010) ödüllerini aldı. Yine Rigoletto (Gilda) rolüyle 2. Primo Palcoscenico ve 3. Giovanni Pacini yarışmalarında birincilik ödüllerine değer görüldü. Civico de La Spezia’da ve A. Bonci di Cesena Tiyatrolarında sahne almıştır.

2008-2009 yılları arasında 60. As. Li. Co. Opera Yarışması’nda finalist oldu. Hansel und Gretel’de Gretel rolünü, Teatro Sociale Como, Teatro Grande Bresci, Teatro Fraschini Pavia, Teatro degli Arcimboldi Milano, Teatro Ariosto Reggio Emilia, Teatro Comunale Bologna ve Teatro Giusepp Verdi’de sahneledi. 2009 yılında Major etiketiyle DVD olarak da piyasaya sürülen Teatro La Fenice sahnesindeki Maria Stuarda’da Anna Kennedy rolünü üstlendi. 2008 yılında Musica Riva Festivali’nde Rigoletta’da Gilda rolü ve 2009 yılında 58. Wexford Festivali’nde La Cambiale di Matrimonio’da Fanny rolü ile uluslararası alanda ses getirdi. 2010 yılında Teatro Alla Scala’da, Daniele Gatti yönetiminde Alban Berg’in Lulu eserinde Eine Funfzehnjahrige rolü ile yer aldı. 2009 yılında Teatro Giuseppe Verdi Trieste’de bir gala konseri gerçekleştirdi.

36. Della Valle D’Itria di Martina Franca Festivali’nde Alessandro Scarlatti’nin Messa di Santa Cecilia eserinde soprano solo olarak bir konser dizisi gerçekleştirdi. Ayrıca Şef Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Leyla Gencer Anısına adlı konserde yer aldı, şef Işın Metin yönetiminde Ankara Bilkent Senfoni Orkestrası ile Yiğit Aydın’ın Saygun-Emre Operası’nda Nilufer rolünü seslendirerek dünya promiyerini gerçekleştirdi. Marco Boemi yönetiminde World Youth Orkestra ile Musica Riva Festival’de Carmina Burano sahne kantatinda soprano soloyu seslendirdi, ayrıca İspanya’da Soprano Montserrat Caballé’nin organize ettiği bir konserde yer aldı. Pavarotti Vakfı’nın düzenlediği San Petersburg Oktiabrsky Hall’de ve Moskova Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilen şef Fabrizio Maria Carminati yönetimindeki Moskova Filarmoni Orkestrası ve San Petersburg Senfoni Orkestrası ile konserlerde bulundu. (Kısa Dalga)