Peskov: Rusya, Erdoğan-Esad görüşmesine katkı sunmaya hazır

Peskov: Rusya, Erdoğan-Esad görüşmesine katkı sunmaya hazır
Rusya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad'ın görüşmesini memnuniyetle karşılayacağını kaydeden Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşme ihtimaliyle ilgili soruya henüz kesin bir şeyin olmadığı ancak böyle bir olasılığın var olduğunu dile getirerek yanıt verdi.

AA’nın aktardığı habere göre, Peskov, Putin’in böyle bir teması memnuniyetle karşılayacağını ve Rus tarafının buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

“Putin, Biden ile müzakereye açık”

Peskov ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Başkanı Joe Biden ile müzakereye açık olduğunu bildirdi.

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden’ın Putin ile görüşmek için Rusya’nın Ukrayna’dan çıkması gerektiği yönündeki sözlerini hatırlattı.

Rus ordusunun Ukrayna’dan çıkmaya hazır olmadığını belirten Peskov, "Özel askeri operasyon devam ediyor. Bununla birlikte Putin temaslar ve müzakereler için açıktı ve öyle olmaya devam ediyor. Çıkarlarımıza ulaşmanın en çok tercih edilen yolu, barışçıl diplomatik araçlardır" ifadelerini kullandı.

“ABD, Rusya’nın yeni topraklarını hâlâ tanımadı”

ABD’nin Rusya’nın “yeni topraklarını” hâlâ tanımadığını ve bunun karşılıklı tartışma zemini bulmayı zorlaştırdığını kaydeden Peskov, Putin’in ülkesinin çıkarları için her zaman müzakerelere açık olduğunu vurguladı.

Peskov, Putin’in Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” öncesinde bile ABD, NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile hazırlanan taslak metinler temelinde müzakereleri başlatmaya çalıştığını söyleyerek, bu girişimin karşılıksız kaldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemde görüşmenin yollarını aradığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Ankara'dan "pratik adımlar" atmasını istemişti.

Dünya