Portakal bahçeleri sanayi sitesi olacak

Portakal bahçeleri sanayi sitesi olacak
Mersin Mezitli’de binlerce narenciye ağacının bulunduğu arazi sanayi sitesi yapımı için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acil kamulaştırılması kararı verilen alandaki bahçe sahipleri karara tepki gösterdi. Bahçe sahipleri, AKP İlçe binasına yürüyerek, “Bu alanın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dediler.

Mersin Mezitli’de binlerce narenciye ağacının bulunduğu arazi sanayi sitesi yapımı için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acil kamulaştırılması kararı verilen alandaki bahçe sahipleri karara tepki gösterdi. Bahçe sahipleri, AKP İlçe binasına yürüyerek, “Bu alanın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dediler. Kurulacak olan sanayi sitesinin kooperatif başkanı, MHP’li Meclis Üyesi Bünyamin Önel, itiraz eden kişilerin orada işgalci olduklarını belirterek, “Bölgede kullandıkları alan 2 ile 3 dönüm, en fazla 5 dönüm. Buna rağmen 15 dönüm büyük alanda devletin arazilerini işgal ediyorlar”  savunmasını yaptı. 

Mersin’in Mezitli İlçesine bağlı Davultepe Mahallesi’nde kurulacak olan Küçük Sanayi Sitesi için belirlenen alan tepkilere neden oldu.Mezitli’de Çevre Düzeni Planı’na işaretlenen sanayi sitesi 360 dönümlük narenciye bahçelerinin bulunduğu alana kurulmak isteniyor. Bu alanın 7 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acil kamulaştırılması kararı alındı. Karara tepki için Davultepe Mahallesi’nde bir araya gelen bahçe sahipleri, “Buraya sanayi istemiyoruz” sloganı atarak, “Köylü milletin efendisidir sözü nerede kaldı?”, “Biz de insanız biraz vicdan” ve “Rant olunca vatandaş unutuldu” pankartlarını taşıdı.

"İzin vermeyeceğiz"

Arazide 60 bin civarında narenciye ağacının olduğunu belirten yurttaşlar, söz konusu bölgede rant amacıyla değişiklik yapıldığını söyledi. Denize 1200 metre, anayola 800 metre mesafede olan yerin sanayi sitesi olarak yapılandırılmasının çiftçileri hedef aldığını kaydeden yurttaşlar, tarım arazisinin çorak olarak tanılandırıldığını kaydetti. Kararın bozulması için yetkililere seslenen yurttaşlar, “1950’de beri burada tarım yapıyoruz. 20 yıllık binlerce ağaç var. Bu alanın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Alınan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor” dediler. Arazilerini kaybetme eşiğini gelen arsa sahipleri gözyaşlarına da hakim olamadılar.

Bahçe sahipleri AKP binasına yürüdü

Bahçede yapılan açıklamanın ardından Mezitli AKP İlçe Bakanlığı’na giden bahçe sahipleri, yöneticilerle görüşmek istediklerini söylediler. Pankartlarıyla ilçe binasına giren bahçe sahipleriyle konuşan Mezitli AKP ilçe Başkanı Zafer Uslu konu hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını ve konuyu iki gün önce öğrendiğini söyledi. 

"Rant olunca vatandaşı unutullar"

Bahçe sahipleri, öncülüğünü kurulacak sanayi sitesinin kooperatif başkanı, MHP’li Meclis Üyesi Bünyamin Önel’in yaptığını ifade ederek, şöyle konuştular:

”Mezitli Sanayi Sitesi Kooperatifi, ilçeye şehir dışında yeni bir sanayi sitesi kazandırmak iddiasıyla çalışmalar yürütmüş ve Davultepe’de 360 dönümlük bir alanın imar planlarına sanayi alanı olarak işaretlenmesini, arazinin acele kamulaştırılması kararının çıkmasını sağlamıştır. Ancak kooperatifin sanayi sitesi için bulduğu arazi şehir dışında değil, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na 800 metre mesafede, yerleşim alanlarının ortasında. Üstelik söz konusu arazi çorak, kıraç arazi de değil, sulanabilir tarım arazisi ve üzerinde 130 çiftçi ailesine ait yaklaşık 60 bin narenciye ağacı var.”

MHP’li Meclis Üyesi Bünyamin Önel, itiraz eden kişilerin orada işgalci olduklarını belirterek, “Bölgede kullandıkları alan 2 ile 3 dönüm en fazla 5 dönüm buna rağmen 15 dönüm büyük alanlarda devletin arazilerini işgal ediyorlar” savunmasını yaptı.  (ANKA)Gündem