Portekiz Başbakanı Costa, hakkındaki suçlamalar sonrası istifa etti

Portekiz Başbakanı Costa, hakkındaki suçlamalar sonrası istifa etti
Portekiz Başbakanı António Costa, savcılığın İskan Bakanı hakkındaki yolsuzluk soruşturması sonrası istifa kararı aldı.

Portekiz Başbakanı António Costa, yakın çevresine kadar ulaşan bir yolsuzluk soruşturması kapsamında savcıların tutuklama emri çıkarması ve hükümet binalarına baskın düzenlemesiyle tepkilerin odağında kaldı.

Savcılar, kamu görevinde bulunanlar arasında olası yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarını soruştururken İskan Bakanı João Galamba'yı resmi şüpheli haline getirdiklerini söyledi.

Financial Times'ın yer verdiği bilgilere göre; Costa'nın özel kalem müdürü ve yakın sırdaşı Vítor Escária için de tutuklama emri çıkarttıklarını ve toplam 43 baskın düzenleyerek ofisinde arama yaptıklarını açıkladılar.

Açıklamalar, 2015'ten beri iktidarda olan sosyalist Costa'nın istifası için sağ muhalefeti harekete geçirdi.

Savcılar, olası suçların, hem Portekiz'in uzun vadeli ekonomik planları hem de Avrupa'nın elektrikli araç endüstrisi için hammadde tedariki açısından merkezi öneme sahip lityum projeleri de dahil olmak üzere birçok yüksek profilli iş girişimiyle ilgili olduğunu söyledi.

Yetkililer, soruşturmalar sırasında şüphelilerin başbakanın "adını ve yetkisini" kullandıklarını ve "prosedürlerin önünü açmak" için yaptığı müdahaleleri iddia ettiklerini söylediler.

Haberlerin ortaya çıkmasıyla birlikte Costa, parlamentoyu feshetme ve genel seçim çağrısı yapma yetkisine sahip olan, muhalefetteki Sosyal Demokratların eski lideri Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ile görüşmek üzere iki ziyaret gerçekleştirdi.

Costa görüşmeler sonrası istifa kararı aldı. (Kısa Dalga)