Prof. Dr. Alpay Azap: Maske kullanmaya başlamamız gerekli

Prof. Dr. Alpay Azap: Maske kullanmaya başlamamız gerekli
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, kış aylarına ilişkin uyarıda bulundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan profesör, kasım ayı başından itibaren solunum yolu enfeksiyonlarının hızla arttığını, Covid-19, grip ve nezlenin toplumda yayıldığını kaydetti.

Azap şunları yazdı: "Çok kişi hastalandı. Çocuklar bu infeksiyonların yayılmasında başrol oynadığı için okulların ara tatili bizi biraz rahatlattı. Ancak yarın okullar açılıyor

Okulların açılmasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda solunum yolu infeksiyonlarında ciddi artışlar olması kaçınılmaz. COVID, grip vb. infeksiyonlardan korunmak için kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske kullanmaya başlamamız gerekli. Grip ve COVID aşılarını da tamamlamalıyız.

3 yıldır COVID için alınan önlemler sayesinde solunum virüsleri dolaşamadığı için toplumda genel bağışıklık azaldı. Bu kış daha çok ve çeşitli virüslerle hastalık göreceğiz. Üstelik biraz daha ağır seyirli olacak infeksiyonlar. Bu kış maske-mesafe-havalandırma-aşı daha da önemli." (Kısa Dalga)

Gündem