Prof. Dr. Alpay Azap'tan yeni varyant uyarısı: Bir kişi 18 kişiye Covid bulaştırıyor

Prof. Dr. Alpay Azap'tan yeni varyant uyarısı: Bir kişi 18 kişiye Covid bulaştırıyor

Prof. Dr. Alpay Azap, yeni koronavirüs dalgasına dikkat çekerken "Yeni varyantta 1 kişi 18 kişiye Covid-19 bulaştırıyor" dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, yeni koronavirüs dalgasına dikkat çekerken "Yeni varyantta 1 kişi 18 kişiye Covid-19 bulaştırıyor" dedi.

T24'te Candan Yıldız'ın sorularını yanıtlayan Azap, "Mayıs ayının son haftasındaki günlük ortalama pozitiflik sayısı bin civarındaydı. Haziran ayının son hatasında ise günlük ortalama 8 bin 100 oldu. Yani 8 katı artmış durumda. Özelikle son birkaç hafta içinde çok hızlı arttı" ifadelerini kullandı.

Azap, "Dolayısıyla yeni bir dalgaya girmiş durumda ülkemiz diyebiliriz. Zaten bunu bekliyorduk çünkü başka ülkelerde de vaka sayısının arttığını görmüştük. Bunu daha öncede görmüştük yurt dışında artınca birkaç hafta içinde ülkemizde de artıyor. Dolayısıyla şimdide durum böyle o nedenle yeni bir dalga başladı diyebiliriz". Yayılması ve riskli grupları kolayca bulması ve onlar üzerinden hasta yatışlarının artması ve ölümlerin gerçekleşmesi en büyük tedirginliğimiz. Covid-19 servisleri yeniden açılabilir" dedi.

Azap, kapalı alanlarda maske zorunluluğunun, HES kodu uygulamasının ve tanı konulanlara karantina uygulamasının geri getirilmesi gerektiğini ifade etti.