Prof. Dr. Celal Şengör'e yönelik soruşturmada takipsizlik kararı

Prof. Dr. Celal Şengör'e yönelik soruşturmada takipsizlik kararı
Prof. Dr. Celal Şengör hakkında açılan 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama' soruşturması takipsizlikle sonuçlandı.

Akademisyen ve jeolog Prof. Dr. Celal Şengör hakkında 23 Mayıs'ta Habertürk'te yayınlanan Teke Tek programındaki sözleri nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmıştı.

Şengör, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ iddiasıyla açılan soruşturmada 6 Eylül'de ifade vermişti.

Şengör hakkında savcılığın takipsizlik kararı verdiğini Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugün köşesinde duyurdu.

Altaylı şunları yazdı: "Size güzel bir haber vereyim. Biliyorsunuz dostum Celal Şengör’ün Teke Tek’te sarf ettiği bazı ifadeler nedeni ile Diyanet İşleri Başkanlığı Teke Tek programı ve Celal Şengör hakkında RTÜK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuştu.

RTÜK Teke Tek programına ceza verirken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Celal Şengör’ü ifadeye çağırmıştı. Biz de Celal’le birlikte kalkıp Adliye’ye gitmiştik.

Celal Şengör’ün ifadesini alan savcılık, yaptığı inceleme sonucunda 'takipsizlik' kararı verdi. Yani Celal Şengör’ün sözlerinde hakaret, Yahudiliği ve Hristiyanlığı, dini inançları aşağılama gibi suç olmadığına hükmetti.

Açıkçası Adalet’e güven tazeledik diyebilirim.

Bu arada Diyanet demişken. Diyanet İşleri Başkanı’nın eşi ile birlikte tüm dünyayı gezdiği halde bir kez bile Anıtkabir’e gitmemiş olmasını eleştirenler var. Aman bunu eleştirmeyin. Bence o kişinin Anıtkabir’e gitmemesinde fayda var. Anıtkabir de kendisini istemez çünkü..." (Kısa Dalga)

Gündem