Prof. Dr. Esin Şenol'u 'dana diliyle tehdit eden' adama dava

Prof. Dr. Esin Şenol'u 'dana diliyle tehdit eden' adama dava
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol'u tehdit eden Mustafa Y.'ye dokuz yıl yedi aya kadar hapis cezası talep edildi.

Prof. Dr. Şenol, Twitter hesabından, muayenehanesinin önüne dana dili bırakılarak ölümle tehdit edildiğini paylaşmasının ardında 29 Temmuz'da polis merkezine giderek şikayette bulundu.

Prof. Dr. Şenol'u tehdit ettiği iddia edilen Mustafa Y., Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, Eskişehir'de gözaltına alındı.

Hakkında, 'tehdit' suçundan işlem yapılan Mustafa Y.'nin talimatla ifadesi alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, Şenol'un sosyal medyadan tehdit edildiği yönünde sık sık paylaşım yapması nedeniyle de Aile Mahkemesi'nden koruma kararı aldırdı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Şenol'un ofisinin bulunduğu binanın güvenlik kamera görüntüleri incelendiğinde Mustafa Y.'nin aracıyla gelerek elinde bir poşetle indiğinin tespit edildiği, ayrıca Twitter hesabından Şenol'a yönelik birçok tehdit içerikli paylaşım yaptığının tespit edildiği belirtildi.

İddianamede ifadesine yer verilen Mustafa Y., dana dilini kendisinin bırakmadığını, kimseyi ölümle tehdit etmediğini söyledi.

Şenol'a limonata göndermesini de hemoroit hastası olduğunu ve kendisine muayene olmak istediği için gönderdiğini söylediği belirtildi.

İddianamede, Mustafa Y. suçlamaları kabul etmese de, bina güvenlik görevlisi ile binanın alt katında bulunan kafede çalışan bir kişinin verdiği ifadeler ve yaptıkları teşhis ile Şenol'un ofisinin önüne 2 adet dana dili bıraktığının, olaydan sonra kapatsa da kendisinin kullandığı tespit edilen Twitter hesabından mesajlar gönderdiğinin belirlendiği ifade edildi.

Savcılık, bu eylemleri nedeniyle 'özel işaretlerle tehdit' ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçunu işlediği belirtilen Mustafa Y'nin alt sınır 2 yıldan 9 aya kadar olmak üzere üst sınır 9 yıldan 7 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İddianame Ankara 10'ncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. (DHA)

Gündem