Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan normalleşme uyarısı: Hatanın neresinden dönülürse kârdır, Türkiye mutant güzergahına dönebilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan normalleşme uyarısı: Hatanın neresinden dönülürse kârdır, Türkiye mutant güzergahına dönebilir
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Uzmanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önlemler artırılmazsa Türkiye'nin mutant virüslerin güzergahı haline gelebileceğini söyledi.

 

Mutant virüslerin artmasını kolaylaştıran faktörlerin ortada olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye’nin bu hataların tamamını yaptığına dikkat çekti. Dünya gazetesinden Yasemin Salih'e konuşan Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

 "Mutant virüslerin artmasını kolaylaştıran faktörlerin başında yurtdışından girişlerin yeterince kontrollü yapılmaması geliyor. Diğer faktörler ise yurtiçi seyahatlerin kısıtlanmaması, toplum aşılamasının hızla tamamlanamaması, etkisiz veya az etkili antiviral ilaç kullanımı ve son olarak da virüs yayılımını önlemek için gereken tedbirlerin gevşemesi. Bakıldığında Türkiye bunların tamamını yapıyor.”

 Ceyhan, "Yanlışın neresinden dönersek kârdır. Şimdi normalleşmeden bahsediliyor. Ne yazık ki her şeyin serbest bırakılması için hiç de uygun bir ortam yok. Dikkat etmezsek Türkiye mutant virüslerin güzergahı haline gelebilir. Mutant virüs sayısı günlük vaka sayısıyla birlikte artıyor. Önlemlerin kaldırılması da buna katkı sağlamaya başladı" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık