Prof. Dr. Yusuf Demir'den kuraklık uyarısı: Artık zamanımız kalmadı

Prof. Dr. Yusuf Demir'den kuraklık uyarısı: Artık zamanımız kalmadı

Prof. Dr. Yusuf Demir, barajlara dikkat çekerek, Türkiye'nin su kaynaklarının sınırlı olduğunu ifade etti. Profesör, bilinçlendirme çalışması yapılması gerektiğini belirterek 'zamanın kalmadığını' ifade etti.

​Birleşmiş Milletler (BM) 1993 yılında dünya ülkelerinde giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek amacıyla 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak kabul etti.

İçilebilir durumdaki su kaynaklarının korunması ve çoğaltılmasıyla ilgili somut adımların atılmasını hedefleyen BM’ye üye ülkeler, bugünü her yıl farklı temalarla tüm dünyada kutluyor.

İstanbul'da dün itibariyle baraj doluluk oranı yüzde 35,72. Bu, 18 Mart tarihi için 11 yılın en düşük seviyesi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, son 20 yılda yaşanan iklim krizinin, dünyanın birçok bölgesinde afet boyutuna ulaştığını söyledi.

Demir, “Son 10 yılda ülkemizde de yoğun bir etkiyle hissedilen kuraklık, güneyden kuzeye doğru çölleşmeyi tetiklemekte ve tarımsal üretimi doğrudan etkilemektedir” diye konuştu.

'Artık zamanımız kalmadı'

Bu yıl baraj doluluk oranı ve su rezervi oranlarının geçmiş yıllara göre düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023 Mart ayında belirli bölgelerde su sıkıntısı yaşanmaya başlaması, su rezervlerimizin ve barajlarımızın doluluk oranının geçmiş yıllara oranla oldukça düşük olması üzerinde çok düşünmemiz gereken bir süreci işaret etmekte. Maalesef ülke olarak su kaynaklarımız oldukça sınırlı ve küresel iklimden ciddi etkilenen ülkelerden birisiyiz. Devletimizin ilgili birim ve kuruluşları önemli çalışmalar yapıyor. Ancak bu çalışmalar halkın katılım ve desteği olmadan yetersiz kalacaktır. Artık zamanımız kalmadı, bugünden tezi yok 85 milyon insanımıza, suyun anlamını, önemini, çevreyi, kuraklığı ve tasarrufu anlatmalı, öğretmeliyiz. Bu süreçte başarılı olabilmenin tek yolu 85 milyonun birlikte mücadelesinden geçmektedir.” (DHA)