Prof. Korkmaz: Dış borç temerrüde düşerse, dolar bir gecede 50 lira olur

Prof. Korkmaz: Dış borç temerrüde düşerse, dolar bir gecede 50 lira olur

Prof. Dr. Esfender Korkmaz, "Türkiye dış borçta temerrüde düşerse, dolar kuru bir gecede 50 lira olur" dedi.

Ekonomi profesörü Esfender Korkmaz, Türkiye'nin bir yılda 231 milyar dolar dış borç çevirmesi gerektiğini ancak iflas risk primini gösteren CDS oranının 818 baz puana çıktığını anlatarak, "Bu durum dış borçlarda temerrüt riskini artırdı" dedi. Korkmaz, iktidarın hiçbir önlem almaması ve dış borçların temerrüde düşmesi halinde dolar kurunun bir gecede 50 liraya çıkacağını öne sürdü.

Prof. Korkmaz, Yeniçağ'daki, 'Dolar nereye kadar?' başlıklı yazısında, Türk Lirası'na olan güven kaybının hiçbir zaman bu kadar düşük olmadığına dikkat çekti. Bu tablonun, eksi reel faiz ve AKP iktidarının Merkez Bankası'na güveni düşürmesi nedeniyle ortaya çıktığını anlatan Korkmaz, şunları yazdı:

"Dolar faizinin artması, Türkiye'yi daha çok etkiledi. Doğrudan yabancı yatırım sermayesi artık gelmiyor. Türkiye'de olanlar da çıkıyor. Söz gelimi eBay yabancı sermayeli şirket de Gitti-Gidiyor'u kapatarak Türkiye pazarından çıkıyor.

Doğrudan yabancı yatırım sermayesi gelmediği gibi sıcak para da çıkıyor. Borsada yüzde 66,1 olan yabancı payı yüzde 37,91'e geriledi.

Portföy yatırımlarında ocak-nisan arasında ilk dört ayda, 5,5 milyar dolar net çıkış olmuştur. Dahası artık yerli yatırımcı da dış borsalara gidiyor.

Türkiye'nin bir yıl içinde ödemesi gereken dış borç tutarı, 181,4 milyar dolardır. 2022 cari açığını 50 milyar dolar olarak tahmin ediyorum. Bu şartlarda Türkiye'nin bir yılda 231 milyar dolar dış borç çevirmesi gerekir. Ancak Türkiye'nin uluslararası piyasalarda işlem gören beş yıllık tahvillerinin iflas risk primini gösteren CDS oranı 818 baz puana çıktı. Bu durum dış borçlarda temerrüt riskini artırdı.

Bu şartlarda yıl sonu dolar kuru belirli şartlar altında tahmin edilebilir.

Siyasi iktidar, istikrar programı hazırlayıp, IMF'ye giderse veya erken seçim kararı alırsa, dolar kuru 15 liranın altına düşer.

Siyasi iktidar hiçbir önlem almazsa ve Türkiye dış borçlarında temerrüde düşerse, dolar kuru bir gecede 50 lira olur.

Yıl sonuna kadar, kayıt dışı emanet döviz girişi olursa, dolar kuru 25 liranın altında kalır."

YAZININ TAMAMI