Rapor alıp tatile gitmeyi düşünenler dikkat! Fizyoterapistin 15 yıla kadar hapsi istendi

Rapor alıp tatile gitmeyi düşünenler dikkat! Fizyoterapistin 15 yıla kadar hapsi istendi
Konya'da, fizyoterapist S.U., hastaneye gitmeden 4 gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti. Durumun fark edilmesi üstüne açılan davada savcı, S.U. hakkında "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından toplam 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

Konya'da, 37 yaşındaki fizyoterapist S.U. hastaneye gitmeden 4 gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti. Durumu fark eden rehabilitasyon merkezi sahibinin şikayetiyle soruşturma başlatılıp, dava açıldı.

Savcı, S.U.'ya "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından toplam 15 yıla kadar; raporu düzenleyen doktor Ö.T.Ç. ve hemşire E.T.'ye ise "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 8'er yıla kadar hapis cezası istedi.

Özel bir rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak çalışan S.U., 2022 Temmuz'da merkezin sahibi M.E.'yi arayıp hasta olduğunu, işe gelemeyeceğini söyledi ve 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi. M.E., raporun 4 gün olması, hastane veya eve ziyarete gelme teklifini S.U.'nun kabul etmemesinden şüphelenip durumu araştırdı. Çalışanı S. U.'nun, raporun düzenlendiği Çumra Devlet Hastanesi'ne hiç gitmediğini ve o tarihte de Mersin'de plajda çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını belirleyen M.E, önce Çumra Kaymakamlığı'na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya izin vermedi. M.E, daha sonra Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazda bulundu. İtirazın kabul olması üzerine de Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. S.U.'nun işine de son verildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, olayla ilgili başlattığı soruşturmada hastanedeki görüntü ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi. Görüntülerde hemşire E.T.'nin bir arkadaşına raporun lazım olduğunu söylediği, doktor Ö.T.Ç.'nin ise "Veririm olur" dediği tespit edildi. Görüntüler aracılığıyla S.U.'nun o gün hastanede olmadığı saptandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan alınan raporda da S.U.'nun olay günü E.T.'yi 3 kez telefonla aradığı ve baz istasyonu sinyallerine göre de Mersin'de olduğu belirlendi.

Dava açıldı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda 16 Şubat 2023'te hazırladığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. İddianamede fizyoterapist S.U.'nun hastaneye gitmeden burada çalışan tanıdığı vasıtasıyla sağlık raporu aldığı, olay günü Mersin'de olduğunun baz kayıtlarıyla tespit edildiği, şüphelinin de hastaneye gitmeden rapor aldığını kabul ettiğini, raporu iş yerine verdiğini, rapor gereği SGK tarafından 369,51 TL iş göremezlik ücreti ödendiğinin tespit edildiğine yer verildi.

İddianamede, S.U.'nun iş göremezlik raporu karşılığı SGK'dan altığı ücret nedeniyle kamu kurumunu zarara uğrattığı için "Dolandırıcılık" ve alınan rapor nedeniyle de "Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliğine iştirak" suçlarını işlediği için 15 yıla kadar hapis, doktor Ö.T.Ç. ve hemşire E.T'nin de "Görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından 11'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları talep edildi.

Konya 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, savcı mütalaasını verdi. Mütalaada S.U.'ya "Nitelikli dolandırıcılık" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından toplam 15 yıla kadar hapsi istenip, etkin pişmanlık hükümlerinin mağdurun rızasıyla uygulanabileceğini, böylelikle cezasında üçte birden üçte ikiye kadar indirime gidilebileceği, doktor Ö.T.Ç. ve hemşire E.T.'nin ise "Resmi belgede sahtecilik" suçundan 8'er yıl hapsini istedi. Mahkeme, tarafların son savunmalarını yapmaları için duruşmayı erteledi. (DHA)

İlgili Haberler
Yaşam