Reuters: Esad, Erdoğan'la görüşme teklifini reddetti

Reuters: Esad, Erdoğan'la görüşme teklifini reddetti
Suriye'nin, Rusya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la zirve düzenleme çabalarına direndiği iddia ediliyor.

Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasında görüşme yapılması için yürüttüğü çalışmanın Şam'da kabul görmediği iddia edildi.

Reuters haber ajansının üç kaynağa dayandırdığı haberinde, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte Erdoğan’la üçlü zirve teklifini reddetti.

Ankara, İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin ölümüne, 81 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıdan Suriyeli Kürt savaşçıları sorumlu tutuyor ve Suriye'nin kuzeyine olası bir kara harekatının hazırlıklarını yapıyor.

VoA'nın haberine göre, Suriye'deki iç savaşın gidişatını Esad lehine değiştirmede rol oynayan Rusya, anlaşmazlıklara siyasi çözüm bulmaya çalıştığını ve Esad ile Erdoğan'ı görüşme yapmaları için bir araya getirmek istediğini kaydediyor.

Erdoğan, Suriye'yle uzlaşma konusunda hazır olduğunun sinyalini vermişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi ile Dünya Kupası için gittiği Katar'da el sıkışan Erdoğan, bundan bir hafta sonra yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Suriye ile de ilişkileri düzeltebileceğine işaret etmiş, "Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz" demişti.

Esad ve Erdoğan arasında olası bir görüşmeye ilişkin olarak Suriye'nin tavrı konusunda bilgi sahibi olan üç kaynak, Esad'ın, Erdoğan'la görüşmesi yönünde Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'den gelen öneriyi reddettiğini belirtti.

Üç kaynağın ikisi, Şam'ın, Esad ve Erdoğan arasında gerçekleşecek bir görüşmenin, özellikle de böyle bir görüşmede Türkiye'de bulunan 3 milyon 600 bin Suriyeli göçmenin ülkelerine gönderilmesi amacının gündeme gelmesinin, Türkiye'de önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerden önce Erdoğan'ın elini güçlendireceğine inandığını kaydetti.

Bu iki kaynaktan biri, "Erdoğan'a neden bedavadan bir zafer hediye edilsin? Seçimlerden önce hiçbir uzlaşma olmayacak" şeklinde konuştu ve Suriye'nin, dışişleri bakanları seviyesinde bir görüşme yapılması fikrini de geri çevirdiğini söyledi.

Rusya'nın önerisi hakkında bilgi sahibi olan üçüncü kaynak da Suriye'nin "böyle bir görüşmeyi, herhangi bir somut sonuç elde edilmediği takdirde işe yaramaz olarak gördüğünü ve şimdiye kadar Suriye'nin Türk askerlerinin tamamının geri çekilmesi talebinde bulunduğunu" bildirdi.