Reuters: Türkiye'de tekrar bir kur krizi yaşanabilir

Reuters: Türkiye'de tekrar bir kur krizi yaşanabilir

Reuters haber ajansı, TL'de son günlerde yeniden hızlanan değer kaybını mercek altına aldı. Haberde, Merkez Bankası rezervlerinin eksi 55 milyar dolar seviyesine düşmesi yüzünden ekonominin bir sonraki kur şokuna hazır olamayabileceği uyarısı yapıldı.

Reuters haber ajansı bugün yayımladığı analizde Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. BBC Türkçe'nin aktardığı analizde Türk Lirası'nın bu ay yüzde 9 değer kaybettiği belirtildi, Türkiye'nin yeniden bir kur krizine sürüklenebileceği uyarısı yapıldı.

Reuters'a göre, geçen yıl yaşanan kur krizinin ardından Türk Lirası'nın tekrar hızla değer kaybetmesi ihtimali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar seçilip seçilmemesinde belirleyici olacak.

Türk Lirası bu yıl dolara karşı yüzde 20 değer kaybetti. Dünya çapında yükselen enerji ve gıda fiyatları halihazırda bir enflasyon sorunu yaşayan Türkiye ekonomisini daha da zora soktu. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 70 seviyesine dayandı.

'EKONOMİ BİR SONRAKİ KUR ŞOKUNA HAZIR OLMAYABİLİR'

Reuters'a göre Türkiye'de yetkililer ekonomideki patlamayı, aralık ayında rezerv satarak ve kur korumalı mevduat hesabı uygulamasını devreye sokarak önledi. Ajansın analizinde buna rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinin eksi 55 milyar dolar seviyesine düşmesi yüzünden ekonominin bir sonraki kur şokuna hazır olamayabileceği uyarısı yapılıyor.

Türkiye'deki kredi büyümesinin yüzde 50 oranına ulaştığı vurgulanırken bu yüzden enflasyonun üç haneli sayılara varabileceği aktarılıyor. Ancak bu kadar ciddi bir şekilde yükselen enflasyona rağmen TCMB politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutmaya devam ediyor.

'YATIRIM BANKALARI REZERVLER YÜZÜNDEN ENDİŞELİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı çıkması yüzünden Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinin daha da gerilmesinin gündemde olduğu aktarılan analizde, yatırım bankalarının ise rezervlerdeki düşüşten endişelendiği dile getiriliyor.

ABD merkezli Citi Bankası, enerji ve gıda ithalatının cari açığı milli gelirin yüzde 5'ine çıkarabileceğini aktardı. Diğer yandan yatırımcılar kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarına bireylerin ve kurumların ilgisinin devam etmesinin önemli olduğunu düşünüyor.

Reuters için hesaplamayı yapan dört ekonomiste göre bu hesaplarda temmuzda geri ödemesi gelecek olan 10 milyar dolar, ağustosta geri ödemesi gelecek 20 milyar dolar değerinde mevduatın bulunduğu tahmin ediliyor.

'BU SİSTEMİN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Reuters'a konuşan JPMorgan analisti Zafar Nazım, negatif reel faiz yüzünden bireylerin bu hesaplara olan ilgisini canlı tutmanın mühim olduğunu belirtiyor. İsviçre merkezli yatırım bankası Mirabaud'ın gelişmekte olan piyasalar şefi Daniel Moreno'ya göre bu sistemin sürdürülebilmesi mümkün değil.

Mirabaud, elinde kalan Türk tahvillerini geçen yıl yaşanan kur krizi sırasında satmıştı. Moreno, "İşlerin her geçen gün kötüye gittiği görülüyor. Ancak yine de Türkiye'nin mücadele vermeden düşeceğini sanmıyorum" diyor.

Reuters'ın haberinde atıfta bulunduğu yabancı yatırımcılar, Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi takdirinde ortodoks ekonomi politikalarına dönüş ihtimalinin artması nedeniyle piyasaların yükselebileceğini dile getiriyor.

'PİYASALAR SEÇİME SON ANA KADAR ŞÜPHEYLE YAKLAŞACAK'

Gelişmekte olan piyasalar fonu Gramercy'den Petar Atanasov, "Türkiye'deki istikrarsızlık seçim sonuçlarını belirleyebilir" yorumunda bulunuyor. Atanasov ise "Piyasalar son ana kadar şüpheli yaklaşacaktır. Sonuçları hiç belli olmayan bir seçim olacak, her şey gerçekleşebilir" diyor.