Roma'nın 'sahte' imparatoru gerçek çıktı! Bilim dünyası 2000 yıl sonra ilk kanıtı buldu

Roma'nın 'sahte' imparatoru gerçek çıktı! Bilim dünyası 2000 yıl sonra ilk kanıtı buldu
Tarihte kurgusal bir karakter olarak bilinen 3. yüzyıl Roma imparatorunun gerçekten var olduğu, antik bir altın parayla kanıtlandı.

Bilim insanları tarihte kurgusal bir karakter olarak bilinen bir 3. yüzyıl Roma imparatorunun gerçekten var olduğunu, antik bir altın parayla kanıtladı.

Üzerinde Sponsiano ismi yazan ve onun portresinin bulunduğu antik para, 300 yıldan uzun zaman önce, bir dönem Roma İmparatorluğu'nun uzak köşelerinde kalan Transilvanya'da bulunmuştu. Sahte olduğuna inanılan imparatorun parası, yıllarca bir müze dolabında kilitli kalmıştı.

Araştırmayı yürüten, University College London'dan Profesör Paul Pearson BBC'ye bu keşfin onları çok şaşırttığını söyledi:

"Bulduğumuz şey bir imparator. O, sahte olduğu düşünülen bir figürdü. Ama biz onun gerçek olduğunu ve tarihte bir rolü olduğunu düşünüyoruz".

Bu madeni para, 1713'te keşfedilmiş küçük bir hazinede bulunuyordu. 19. yüzyılın ortalarına kadar gerçek bir Roma parası olduğu düşünülüyordu, ancak sonradan kaba tasarımlarından dolayı dönemin kalpazanlarından biri tarafından yapıldığından şüphelenilmeye başlandı.

1863'te Fransa Ulusal Kütüphanesi'nden madeni para uzmanı Henry Cohen bunların kötü yapılmış, "modern" sahte paralar olduğunu söyledi.

Diğer uzmanlar bunu kabul etti ve Sponsiano parası bugüne kadar akademik kataloglarda yer almadı.

Ancak Prof. Pearson, Roma İmparatorluğu üzerine yaptığı araştırma sırasında madeni paranın fotoğraflarını gördü. Paranın yüzeyinde, dolaşımda olmasından kaynaklanan çizikler seçilebiliyordu.

Bunun üzerine paranın kilitli dolapta tutulduğu Glasgow Üniversitesi Hunterian Müzesi ile temasa geçti.

Madeni paranın buradaki dört örneği üzerinde inceleme yapıldı ve üzerinde gerçekten çizikler olduğu doğrulandı.

Araştırmacılar şimdi Sponsiano'nun kim olduğunu bilmek istiyor. Onlara göre, Sponsiano Roma İmparaorluğu'nun savunması zor, uzak bölgesi Daçya'yı yönetmeye zorlanan bir askeri komutandı.

Daçya, MS 260'larda imparatorluğun geri kalanından kopuktu. Salgın hastalık, iç savaş vardı ve imparatorluk parçalanıyordu.

Müze müdürü Alexandru Constantin Chituța, bunun Transilvanya ve Romanya tarihi için olduğu kadar Avrupa tarihi için de önemli bir sonuç olduğunu söyledi: "Eğer bu sonuçlar bilimsel olarak kabul görürse tarihimiz için diğer bir önemli figür katılacak."

Yazının tamamı

Yaşam