RTÜK, HDP aleyhine yayınlara “basın özgürlüğü” diyerek ceza vermedi

RTÜK, HDP aleyhine yayınlara “basın özgürlüğü” diyerek ceza vermedi
RTÜK, çeşitli kanallar hakkında dilekçeler veren HDP’nin şikayetlerini haklı bulmayarak işlem yapmadı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu son toplantısında HDP’nin çeşitli televizyon kanalları hakkında verdiği şikayet dilekçelerini gündemine aldı. Şikayete konu televizyonların yayınlarını inceleyen Üst Kurul Uzmanları, HDP’nin taleplerini yerinde görmeyerek herhangi bir müeyyide uygulanmaması yönünde görüş bildirdi. Üst Kurul da yayınların “ifade ve basın özgürlüğü” gerekçesiyle cezai müeyyideyi gerektirmediği kararı aldı.

HDP, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na 16 farklı dilekçe ile başvurarak Habertürk, CNN Türk, ATV ve A Haber’in yayınlarını şikayet etti.  

HDP’nin şikayet dilekçeleri üzerine kurulda önce gazeteci Nedim Şener’in konuk olarak katıldığı Veyis Ateş’in sunduğu Habertürk Gündem programı ele alındı. Nedim Şener’in yayında “HDP’nin Türkiye’de bir kaos yaratma peşinde olduğunu” belirmesi ve “içerde ayaklanma çağrısı yapmaya çalışıyorlar” demesini yasa ihlali gören HDP’nin görüşüne Üst Kurul katılmadı. Aynı kanalda yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programında ise konuk gazeteci Metin Özkan’ın HDP milletvekillerinin Gazi Meclisi tehdit ettiği iddiası dilekçeye girdi. Üst Kurul ilgili uzman raporu doğrultusunda hareket ederek yayında herhangi bir yasa ihlali olmadığına karar verdi. 

RTÜK, Para Gündem programında siyaset bilimci Prof. Dr. Mehmet Şahin’in HDP yöneticileriyle alakalı olarak “savunulamayacak derecede suça batmışlar” şeklindeki ifadeleri hakkındaki başvuruyu da reddetti. 

RTÜK’te masadaki diğer bir dosya A Haber’in Memleket Meselesi programına ilişkindi. Yayında kullanılan “HDP il binasında PKK sığınağı” kuşak bandını şikâyet eden HDP dilekçesi haklı görülmeyerek kanal hakkında yaptırıma gerek olmadığına karar verildi.

A Haber sunucusu Erkan Tan’ın canlı yayında “HDP’nin terör sevicilerden bir topluluk olduğunu” belirterek “HDP Türkiye Cumhuriyeti devletinin düşmanıdır”  ve “HDP istikrarı bozup kaos peşinde” sözleri ile Ajans Hafta Sonu programında AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın “bugün HDP milletvekilleri kandilden terörist başından talimat alıyorlar ve TBMM’de uygulamaya çalışıyorlar” ifadeleri de RTÜK’e şikayet edildi.

HDP ayrıca ATV Ana Haber’de ekrana getirilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım’ın “Demirtaş 53 kişinin ölümüne sebep olmuş” sözlerinin HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a hakaret olduğunu ifade etti.

Üst Kurul, söz konusu yayınları, ifade özürlüğünün bir gereği olarak basın özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. RTÜK, şikayet dilekçelerinde yer alan yayın ilkesi ihlali iddialarının tamamını 6112 sayılı Kanun kapsamında oy çokluğuyla reddetti. 
Gündem