Rus Yetkili Frolkin, Türkiye ile ortak S-400 üretim ihtimali için “Üstünde çalışıyoruz” dedi

Rus Yetkili Frolkin, Türkiye ile ortak S-400 üretim ihtimali için “Üstünde çalışıyoruz” dedi
Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye ile ortak üretim ihtimaline ilişkin soruya Ankara ile askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde görüşmelerin sürdüğü karşılığını verdi.

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin’e, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye ile ortak üretim ihtimali soruldu, Rus yetkili,  Ankara ile askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde görüşmelerin sürdüğü karşılığını verdi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Türkiye’ye yeni bir S-400 sevkiyatı ve ortak üretim hususunda görüşmelerin hangi noktada olduğu sorusu üzerine Frolkin, “Türk partnerlerimiz ile daima temas halindeyiz, askeri-teknik işbirliğinin çeşitli alanları üstünde çalışmaya devam ediyoruz” dedi. FSVTS Başkan Yardımcısı, başka bir ayrıntı paylaşmadı.

Rusya, anlaşmaları kapsamında Türkiye’ye 4 adet S-400 bataryası teslim etmişti. Opsiyon da içeren anlaşmanın değerinin 2.5 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu anlaşmada yer alan opsiyonun, ikinci bir sevkiyat halinde Türk tarafının belirli bir oranda üretime ortak olabilmesi ihtimalini içerdiği biliniyor.

Gündem