Rusya - AB gerginliği: Lavrov "AB ile ilişkileri koparmaya hazırız" dedi

Rusya - AB gerginliği: Lavrov "AB ile ilişkileri koparmaya hazırız" dedi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ekonomisinin hassas alanlarını riske atacak yaptırımlar uygulanması halinde AB ile ilişkileri koparmaya hazır olduklarını söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre YouTube’daki Solovyov Live programında açıklamalarda bulunan Lavrov, Rusya’nın askeri alanda tamamen kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu, ekonomi konusunda da aynı duruma ulaşmak için çabalaması gerektiğini kaydetti. 

Lavrov, “Hazır olduğumuz düşüncesi üzerinden hareket ediyoruz. Daha önce birçok kez gördüğümüz gibi, en hassas sektörler de dahil olmak üzere herhangi bir alanda ekonomimiz için risk oluşturacak yaptırımlar uygulandığını bir kez daha görürsek, durum bu. Kendimizi dünyadan soyutlamak istemiyoruz, ancak buna hazır olmalıyız. Barış istiyorsan, savaşa hazır olman gerek” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell, bu ay başında Moskova’yı ziyaret etmiş, Rusya’nın Avrupa ile bağlarını giderek kopardığını iddia etmişti. 

Rusya, muhalif siyasetçi Navalni’nin tutuklanmasına yönelik ülkedeki protestolara katılan Almanya, İsveç ve Polonya'dan diplomatları "istenmeyen kişi" ilan etmiş ve istemişti.

Dünya