Rusya'nın asker planı İngiliz istihbarat raporunda

Rusya'nın asker planı İngiliz istihbarat raporunda

Batı komşunu Ukrayna'yı işgal harekatını sürdüren Rusya'nın asker sayısını artıma planı, İngiliz istihbarat raporuna yansıdı.

Rusya, Batı'yla yakınlaşan Ukrayna'ya yönelik Şubat 2022'de askeri harekat başlatmıştı.

Harekat henüz sonuçlanamazken, sahada işlerin Rusya'nın istediği gibi gitmediği yorumları yapılıyordu.

'400 bin asker alınacak'

İngiltere Savunma Bakanlığı, savaşa dair bir istihbarat raporu paylaştı.

Raporda, Rusya’nın 400 bin askeri daha silah altına almak istediği, 'bunun seferberlikten ziyade bir profesyonel personel alma girişimi’ olarak sunulduğu ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Yetkililer 400 bin askerin daha silah altına alınması amacıyla büyük bir askere alma kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Rusya bu kampanyayı yeni ve zorunlu bir seferberlikten ziyade gönüllü ve profesyonel personele yönelik bir girişim olarak sunuyor. Rus yetkililer muhtemelen iç muhalefeti en aza indirmek amacıyla personel açığını kapatmak için sözde bir 'gönüllülük modeli' seçmişler. Kampanyanın 400 bin gerçek gönüllüyü çekmesi pek olası değil. Ancak Rusya'nın Ukrayna'daki savaş gücünü yeniden inşa etmek için personelden daha fazlasına ihtiyaç var; Rusya'nın şu anda sahip olduğundan daha fazla mühimmat ve askeri teçhizata ihtiyacı var."

Rusya duyurmuştu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçen aralık ayındaki açıklamasında, asker sayısının 1 milyondan 1.5 milyona çıkarılacağını ifade etmişti.

Rus Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Andrei Kartapolov ise zorunluğu askerliğin 18 - 27 değil, 21 - 30 yaş aralığını kapsamasının planlandığını kaydetmişti.