Rusya'nın yeni 'Deniz Doktrini' onaylandı: Karadeniz kilit önemde

Rusya'nın yeni 'Deniz Doktrini' onaylandı: Karadeniz kilit önemde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Donanma Günü’nde yeni Deniz Doktrini'ni onayladı. Yeni doktrinde ABD ana rakip olarak tanımlanıyor ve Karadeniz ile Kuzey Buz Denizi'ne stratejik önem atfediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede her yıl temmuz ayının son pazar gününde kutlanan Donanma Günü’nde yeni Deniz Doktrini'ni onayladı. Yeni doktrinde ABD denizcilik alanında Rusya'nın ana rakibi olarak tanımlanırken, ülkenin Kuzey Buz Denizi ve Karadeniz gibi kilit önemdeki bölgeler için stratejik hedefleri sıralandı.

'ABD VE NATO GENİŞLEMESİ...'

55 sayfalık doktrinde, Rusya için bütün dünyaya yayılan bir 'büyük deniz gücü' hedefi konuldu. Ana tehdidin ise "ABD'nin dünya okyanuslarına hakim olma yönündeki stratejik politikası ve NATO'nın Rusya sınırlarına daha da yaklaşması" olduğu belirtildi.

'YUMUŞAK GÜÇ ETKİLİ OLMAZSA ASKERİ GÜCE BAŞVURABİLİRİZ'

Doktrinde, Rusya'nın okyanuslar konusunda diplomatik ve ekonomik yöntemler gibi yumuşak güç unsurlarının tüketilmesi halinde orantılı olarak askeri güç kullanabileceği vurgulandı.

Rusya'nın Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki jeopolitik pozisyonunun kapsamlı şekilde güçlendirilmesi öngörülürken, ABD'yle gerilim konusu olan Kuzey Buz Denizi de Moskova için özel önem taşıyan bir nokta olarak konumlandırıldı.

PUTİN: ZİRCON FÜZELERİ BİRKAÇ AY İÇİNDE KONUŞLANDIRILACAK

Putin ise Donanma Günü konuşmasını, St. Petersburg kentinden yaptı. Konuşmasında St. Petersburg'un kurucusu olan Çar I. Petro'yu (Büyük Petro) "Rusya'yı büyük bir deniz gücü haline getirdiği için" öven Putin, Zircon hipersonik seyir füzelerinin birkaç ay içinde Amiral Gorşkov fırkateynine konuşlandırılacağını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı, "ülkesinin potansiyel saldırganları yenilgiye uğratacak askeri güce sahip olduğunu söyleyerek", Zircon füzeleri hakkında şöyle dedi: "Burada kilit önemde olan şey, Rusya donanmasının kapasitesi... Egemenliğimizi ve özgürlüğümüzü çiğnemeye karar veren herkese ışık hızıyla yanıt verebilecek kapasitede."

UKRAYNA KIRIM'I VURDU

Öte yandan, Ukrayna'nın bugün Kırım'ın Sivastopol kentinde Rusya'nın Karadeniz Filosu'nun karargahını vurduğu belirtiliyor. Sivastopol Valisi Mikhail Razvozhayev, saldırıda altı kişinin yaralandığını açıkladı. Rusya ise Ukrayna'nın doğusundaki saldırılarını sürdürüyor. (Kısa Dalga)

Etiketler :