Saadet Partisi'nde "Cumhur ittifakı" ayrışması

Saadet Partisi'nde "Cumhur ittifakı" ayrışması

Ocak ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 53 tweet atarak parti içinde yeni yönetim hedefini açıkladı.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk,   sosyal medya hesabından "büyük kongrenin toplanmasını" da içeren 53 maddelik bir açıklama yaptı.  Asiltürk  mesajında partiyi Cumhur İttifakı'nın yanında konumlandırma hedefine ilişkin mesajlar verdi. 

T24'ün aktardığına göre Saadet Partisi'nde bir süredir işaretleri görülen 'Cumhur İttifakı-Millet İttifakı' ayrışması, gelenekçi kanadın manifesto niteliğindeki açıklamasıyla partiyi bölünmenin eşiğine getirdi. Saadet Partisi kaynakları, Asiltürk'ün kamuoyuyla paylaştığı girişimden, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun haberdar olmadığını, açıklamayı duyunca 'şoke olduklarını' söyledi.

Tweetlerinde "Mü'minlerin kardeş olduklarına inandığımız için, kardeşler arasında iyi ilişkiler olmasını arzu ediyoruz. Siyâsi çekişmelerin oluşturduğu olumsuz ortamdan etkilenmeden, kardeşliğin oluşmasına ve gelişmesine çalışırız. Erbakan hocamızdan sonra, Saadet Partisinde görev yapan kardeşlerimiz, sâdece iktidarı tenkit etmekle yetindiler" diyen Asiltürk, mevcut SP yönetiminin AKP iktidarıona eleştirel yaklaşımına tepki gösterirken, 'kardeş' göndermesi yaptığı AKP ile 'iyi ilişkiler' hedefine vurgu yaptı.

Asiltürk, SP yönetiminin iktidar eleştirileri için, "Böyle olunca, ahlâki ve mânevî değerleri savunduğu için, Saadet Partisini destekleyenlerin desteği azaldı. Bu destek azaldığından dolayı, bir önceki seçimde Milletvekili çıkaracak kadar oy aldığımız illerde, seçim işbirliği dolayısıyla baraj uygulanmadığı halde, aynı oyu alamadığımız için Milletvekili çıkaramadık. Güçlü bir Saadet Partisi teşkilâtı oluşturmak gençleri, Millî Görüş'e kazandırmak için, benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak. Rabbimiz hayırlı hizmetler yapmalarını nasip eylesin" dedi.