SADAT'çı Tanrıverdi'nin muradı: İslam Birliği Bakanlığı

SADAT'çı Tanrıverdi'nin muradı: İslam Birliği Bakanlığı
Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan SADAT’ın Kurucusu Tanrıverdi, Müslüman ülkelerin konfederasyon çatısı altında toplanması önerilen konferansta, “İslam Birliği Bakanlığı” kurulmasını önerdi

Yapılanması ve faaliyetleri nedeniyle tartışmalara konu olan SADAT’ın kurucusu ve bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Adnan Tanrıverdi, “İslam Birliği Bakanlığı” kurulmasını önerdi. Tanrıverdi’nin bu öneriyi yaptığı konferansta, “İslam Birliği” ülkelerinin konfederal bir yapı altında toplanması, ASRİKA Dinarı olarak ortak para kullanılması önerileri de konuşuldu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Asya-Afrika İslam Devletler Birliği (ASRİKA) adında bir konfederasyon kurulması öngörülen, bilim kurulunda Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’nun yedi üyesinin yer aldığı 6. İslam Birliği Kongresi yapıldı.

Kongrenin ana temasını ASRİKA için kurulması öngörülen İçişleri Bakanlığı’nın yetki ve sorumlulukları ile asayiş ve iç güvenlik konuları oluşturdu. Açılışta konuşan Tanrıverdi, kongrenin amacının “federasyon merkezinden yönetilecek ortak içişleri bakanlığı ile federasyona bağlı dokuz federal bölge ve bu bölgelere bağlı milli devletlerde kurulacak bakanlığın teşkili, yetki ve sorumluluklarının tespiti” olduğunu söyledi.

“PARA BİRİMİ ASRİKA DİNARI OLSUN”

“İslam birliğinin oluşması çağın zaruretidir” diyen Tanrıverdi, “İslam ülkelerinin bir irade altında toplanması gerekiyor. Bunun için de İslam ülkelerinin kabinelerinde ‘İslam birliği’ bakanlığı ihdas edilmeli.

Acilen daimi faaliyet gösteren İslam Ülkeleri Temsilciler Meclisi kurulmalı. Bunu takiben de İslam ülkeleri konfederal bir yapıya kavuşturulmalı. Etnik ve coğrafi bakımdan yakın İslam ülkelerinin ortak iradelerinin temsil edildiği ‘Bölgesel İslam Ülkeleri Meclisleri’ oluşturulmalı.”

Kongreler sürecinde para birliğinin sağlanmasında ve “ASRİKA dinarı” adında İslami elektronik para biriminin oluşturulmasında karar kılındığına işaret eden Tanrıverdi, ASRİKA adlı konfederasyonda “Adalet, içişleri, savunma, savunma sanayi ve dışişleri olmak üzere beş bakanlığın olmasının” öngörüldüğüne dikkat çekti.

Gündem