Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Strep-A' uyarısı: Hangi durumda çocuk hastaneye götürülmeli?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 'Strep-A' uyarısı: Hangi durumda çocuk hastaneye götürülmeli?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de az sayıda bildirilen Strep-A'dan korunmak için ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'daki paylaşımında, Eylül 2022'den beri bazı Avrupa ülkelerinde A grubu beta-hemolitik streptokok vakalarının bildirildiğini kaydetti.

Koca, Türkiye'de de az sayıda vaka bildirildiğini, A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğunun boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlar olduğunu dile getirdi.

Bakan şunları aktardı: "Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır."

Bakan Koca, ilaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra hastalığın bulaşıcılığının olmadığını belirterek, "Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya acil servise başvurun" uyarısında bulundu. (DHA)