Sağlık Bakanı Koca, 1.5 milyon doz Biontech aşısının belgesini açıkladı

Sağlık Bakanı Koca, 1.5 milyon doz Biontech aşısının belgesini açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1.5 milyon doz Biontech aşısıyla ilgili belgeyi Haber Türk yazarı Fatih Altaylı'ya gönderdi ve “ "Bu belge yalan söylemediğimin belgesidir" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ''kayıp 1.5 milyon doz Biontech aşısı' iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Haber Türk yazarı Fatih Altaylı'ya Bionetch'ten gelen belgeyi gönderen Fahrettin Koca "Yayınlarsanız sevinirim çünkü yalan söylemediğimin belgesidir” dedi.

 Altaylı’nın “Sağlık Bakanı Koca'dan belgeli yanıt” başlıklı yazısı özetle şöyle:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aradı dün gece.

Epeyce konuştuk.

Aramasının nedeni benim ısrarla “AB’nin Türkiye’ye yollandı dediği 1,5 milyon doz Biontech aşısı nerede?” diye sormam.

(…)  “Biontech’ten gelen 1,5 milyon doz aşıyla ilgili sorunuz var birkaç keredir tekrarladınız. Şimdi telefonunuza bir belge yolladım. Bu belgeyi sizden önce hiç kimseyle paylaşmadım. Ama sizinle paylaşıyorum. Resmi bir belgedir. Belgeyi kullanabilirsiniz. Hatta yayınlarsanız sevinirim çünkü yalan söylemediğimin belgesidir” dedi.

Yukarıda orijinalini sizin de göreceğiniz Biontech antetli belge belli ki Türkiye’nin isteği üzerine verilmiş.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü Mücahit Özdemir’e hitaben yazılmış.

“Pfizer-Biontech COVID 19 aşılarının sevkiyatının başladığını görmekten memnunuz” diye başlıyor belge.

İlk partinin Ankara’da üzerinde mutabık kalınan dağıtım merkezine ulaştığını ve şimdilik deneme amaçlı 5 bin 850 dozun 12 Mart günü teslim edildiğini belirtiyor.

Belgede planlı sevkiyatın ilk bölümü olan 0,7 milyon dozluk partinin 24 Mart, ikinci 0,7 milyon dozluk partinin ise 25 Mart’ta Ankara’daki dağıtım merkezinde olacağı belirtiliyor.

Belgenin sonunda ise Nisan ayı ortasına kadar 3,1 milyon dozun daha teslim edilmiş olacağını söylüyor.

Belgenin altında Biontech'in iki yöneticisinin Dr. Sierk Poetting ve Dr. Oliver Hennig’in imzaları var.

(…) Peki Çin aşılarında durum ne?

 Hemen sordum, “Fahrettin Bey, önce Haziran başına kadar 100 milyon doz dediniz sonra sonbahara kadar dediniz. Şimdi yine Haziran başına kadar dediniz. Biz bir karamsarlığa kapılıyoruz sizinle, bir seviniyoruz. Hangisi doğru? Ne zaman 100 milyon doz aşımız gelmiş olacak?”

 Bu konuda büyük bir stres altında olduğu belli olan Bakan Koca başladı anlatmaya:

 “Fatih Bey, aşıların söz verilen, anlaşmayla belirlenen terminlerde verilmesi ile ilgili çok büyük sorunlar var. Sadece biz değil, hemen hiç kimse aşıyı söz verilen zamanda alamıyor. Bakın değil milyon, değil yüz bin birkaç bin aşıda kalan ülkeler var. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çok açık söyleyeyim biz Sinovac’ın 3. Faz çalışmalarına katılmasaydık bugün bu aşıları da bulamazdık. Hem Sinovac’ın hem Biontech’in 3. Faz çalışmalarında yer almamız bize bu aşıları sağladı. Daha da sağlayacak. Sorun şu ki, üretim çok kısıtlı. Üretim artarsa Biontech’ten oradaki iki bilim insanı vatandaşımızın da sayesinde daha da aşı alacağız. Konuşuyoruz ve mutabıkız. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Önce 'Çin’e vereceksiniz' dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna rağmen alabiliyoruz. Son gelişmeler ışığında Haziran’a kadar 40 yaş üstü 32 milyon yurttaşımızın ve risk gruplarındakilerin iki doz aşısını Haziran’a kadar tamamlayacağımızı görmeye başladık.”

Sağlık