Sağlık Bakanı Koca: “980 bini sağlık çalışanı, 1 milyondan fazla vatandaş aşılandı”

Sağlık Bakanı Koca: “980 bini sağlık çalışanı, 1 milyondan fazla vatandaş aşılandı”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  şu ana kadar 1 milyondan fazla vatandaşın aşılandığını belirterek bunların 980 bininin sağlık çalışanı olduğunu söyledi. Koca, 85 yaş üzerindeki vatandaşların evlerinde aşı olacaklarını duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca Koronavirüs Bilim Kurulu ile yaptığı toplantıdan sonra yaptığı açıklamada "Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar" ifadelerini kullandı. 

“Yanlış bilgilere itibar etmeyin”

Bakan Koca yaptığı yazılı açıklamada "Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik ve lojistik planlaması yapılmıştır. Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim” ifadelerini kullandı.

"980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu"

Fahrettin Koca, şöyle devam etti:  "Bugün gerçekleştirdiğimiz Bilim Kurulu toplantımızda aşı programındaki gelişmeleri ele aldık. Şu ana kadar yapılan aşı programı kapsamında 1 milyondan fazla vatandaşımız aşılanmış bulunmaktadır. Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu. Salı günü itibariyle de huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşlarımızla bu vatandaşlarımızın bakımında görev alan personelin aşılanmasına başlandı. 

“90 yaş üzerine evde aşı başladı” 

Ayrıca 90 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına dün itibariyle başlandı. 90 yaşından büyük vatandaşlarımız için sağlık ekipleri evlerine giderek aşı uygulamasını yaptılar. Aşılama kapasitesinin her geçen gün artacağını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar. Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız.
Tüm dünyada aşı programlarını yürüten ve başlatmaya çalışan ülkeler doğru tedarik planlaması yapmaya çalışmaktadır. Biz de vatandaşlarımız için bir tedarik ve aşı programı planlamasını erkenden yaptık.”

Gündem