Sağlık Bakanı Koca uyardı: Tedbirlerle yüzde 80’e varan düşüş sağlanmıştı ama bu düşüş yavaşladı

Sağlık Bakanı Koca uyardı: Tedbirlerle yüzde 80’e varan düşüş sağlanmıştı ama bu düşüş yavaşladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "5.000-7.000 arasında dalgalanan günlük vaka sayıları görülmeye devam etmektedir. Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den sipariş edilen aşıların, kademeli olarak 90, 85 yaş ve üzeri vatandaşlara evlerinde uygulandığını belirterek, "Pazartesi günü 80 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarında aşılanmasına başlanmıştı. 28 Ocak'tan (bugün) itibaren yeni bir adıma geçerek 75 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarında aşılamaya başlayacağız" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün (27 Ocak) toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yazılı açıklama yaptı. Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda öncelikli olaran sağlık çalışanlarının aşılanmasının tamamlandığını belirten Koca, koronavirüse karşı mücadelede sağlık çalışanlarının 'daha güvenli bir alana' yaklaştıklarını ifade etti. 

Bakan Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

6.5 MİLYON AŞI: Ülkemizde aşı programında kullanılan inaktif aşının 10 milyon dozluk ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon dozluk bölümü hafta başında ülkemize getirildi. Gerekli testlerin tamamlanmasından sonra aşılar kullanıma sunulacaktır.

MUTASYON: Virüsün dünyadaki seyri gerek merkez ve taşra teşkilatımız tarafından gerekse Bilim Kurulumuzca düzenli olarak takip edilmektedir. Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’yla olan uçuşlar durdurulmuştu. Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi. Özellikle Güney Afrika’da bildirilen mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmektedir. Mutant virüsün görüldüğü yerler karantina altına alınmaktadır. Ülkeler yeniden sınırlarını kapatmaya başlamıştır. Bu durum tedbirleri elden bırakmamamız konusunda bize önemli bir hatırlatıcı olmuştur.

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ: Alınan tedbirlerle vaka sayısında yüzde 80’e varan hızlı bir düşüş sağlandı. Ancak bütün çabalarımıza rağmen bu düşüş yavaşladı. 5.000-7.000 arasında dalgalanan günlük vaka sayıları görülmeye devam etmektedir. Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır. Mücadelenin bu döneminde kalabalık ve kapalı ortamlarda bir araya gelmek yaklaştığımız mutlu günleri görme hedefinden bizi uzaklaştırabilir. Bu konuda vatandaşlarımızı azami derecede kısıtlama ve tedbirlere uymaya davet ediyorum. (ANKA)

Sağlık