Sağlık Bakanı Koca'dan organ bağışı açıklaması: 'Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar her an ölümün eşiğinde'

Sağlık Bakanı Koca'dan organ bağışı açıklaması: 'Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar her an ölümün eşiğinde'
Türkiye'de yılda ortala 2 bin kişinin beyin ölümü gerçekleştiğini ifade eden Koca, bu kişilerin ailesine organ bağışı çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yılda ortalama 2 bin kişinin beyin ölümü gerçekleşerek hayatını kaybettiğini belirterek "Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar ise her an ölümün eşiğinde. Aile olarak vereceğiniz kararla beyin ölümü gerçekleşen yakınınızın organlarını bağışlarsanız onun bir hayat kaynağı olmasını sağlarsınız" ifadesini kullandı.

'Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar ise her an ölümün eşiğinde'

Bakan Koca, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Ülkemizde, yılda ortalama 2 bin kişi beyin ölümü gerçekleşerek vefat ediyor. Tedavisi için organ naklinden başka şansı olmayanlar ise her an ölümün eşiğinde. Aile olarak vereceğiniz kararla beyin ölümü gerçekleşen yakınınızın organlarını bağışlarsanız onun bir hayat kaynağı olmasını sağlarsınız. Artık hayatta değilken bile bir, belki birden çok insanı ölümden kurtarabilirsiniz. Bunun da tek yolu organ bağışçısı olmaktır. Bu kararı verin."

organ-bagisi.png

Koca, organ bağışı konusunda ayrıntılı bilgiye, Bakanlığın "http://saglik.gov.tr" adresinden ulaşılabileceğini bildirdi. (Kısa Dalga)