Sağlık Bakanlığı vaka sayısının en çok azaldığı 10 ilden 9'unu yanlış verdi

Sağlık Bakanlığı vaka sayısının en çok azaldığı 10 ilden 9'unu yanlış verdi

Sağlık Bakanlığı her hafta açıkladığı "geçen haftaya göre 100 bin kişi başına düşen vaka sayısının en çok azaldığı iller" paylaşımının önceki haftayla uyuşmadığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her hafta "geçen haftaya göre 100 bin kişi başına düşen vaka sayısının en çok azaldığı iller"in tablosunu paylaşıyor. Bakan Koca'nın bu hafta paylaştığı tablonun geçen haftaki ile uyuşmadığı ortaya çıktı. 

T24'te yer alan habere göre, Koca, vakaların en çok azaldığı ilin İzmir olduğunu belirtirken, Sağlık Bakanlığı verilerine göre vakaların en çok Çanakkale'de azaldığı görüldü.

Bakan Koca, bugün yaptığı paylaşımda İzmir'de 100 bin kişi başına vaka sayısının 399,78 azalarak 439,11'e düştüğünü belirtti. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın haftalık vaka haritasına göre bu ilin İzmir değil, Çanakkale olduğu görülüyor.

Koca'nın paylaştığı verilerde vaka düşüşü yaşanan diğer illerin de isimlerinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Verilere İstanbul yerine Sakarya'nın, Giresun'un yerine Adana'nın, Yalova yerine Kırşehir'in, Tekirdağ yerine Kars'ın, Bayburt yerine Tokat'ın, Kocaeli yerine Batman'ın, Sinop yerine Nevşehir'in, Kırklareli yerine Manisa'nın yazıldığı görülüyor.

Verilerde ismi doğru yazılan tek şehir ise Zonguldak oldu.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. 

TIKLAYIN/ Vakaların en düşük ve en yüksek olduğu iller açıklandı