Sağlık çalışanına ‘hallice bir çorap’ parası kadar giyim yardımı: 38 TL 29 kuruş

Sağlık çalışanına ‘hallice bir çorap’ parası kadar giyim yardımı: 38 TL 29 kuruş
Sağlık çalışanları ve hemşirelerin banka hesaplarına yatırılan giyim yardımları şaşkınlık yarattı. Sağlık memurunun hesabına 38 TL 29 kuruş yardım yatırılırken, hemşireler hesaplarında 152 TL’lik “giyim yardımı” gördü.

İstanbul’da hesaplarına “giyim yardımı” yatırıldığını gören sağlık çalışanları ve hemşireler yatan rakamı görünce şaşırdı. Bir sağlık memuruna giyim yardımı olarak 38 TL 29 kuruş giyim yardımı yatırıldı.

Cumhuriyet’ten Gül Gündüz’ün haberine göre; İstanbul’d görev yapan hemşireler hesaplarına giyim yardımı olarak 152 TL yatırıldığını gördü.

Asıl şaşkınlık verense sağlık çalışanlarına yapılan yardım oldu. 21 yıllık sağlıkçı veri hazırlama ve kontrol işleminde memur olarak görev yapan Abuzer Arslan'a giyim desteği olarak 38 lira 29 kuruş yatırıldı. Arslan, Halk TV muhabiri Gül Gündüz'e yaptığı açıklamada, "Giymemiz gereken önlüğü bu parayla almamız gerekiyormuş. Ama 200-300 liradan aşağıya önlük yok" dedi.

Maaş, ek ödeme, performans ve teşvik ücreti olmak üzere 4 kalemde ödeme alan sağlıkçıların emekliliklerine bu ödemelerin sadece biri yansıyor. Sağlıkçılar bu konuda çözüm beklerken Abuzer Arslan'a mayıs ayında 1 TL performans ücreti yatırıldı. Şimdi ise 38 lira 29 kuruş giyim destek ücreti yansıtıldı. KDV kesilen 'destek ücreti' ile önlük alması istendi.

"Devletin aklı 90’larda kalmış"

Abuzer Arslan, hesabına yatan giyim yardımını şu sözlerle tepki gösterdi:

"Devletin aklı 90'lı yıllarda kalmış. Rakamlar güncellenmiyor. Hemşirelere de 2 çorap, bir ayakkabı, alt üst forma alması için 152 TL yatırıldı. Nasıl alacaklar? Bizimle alay ediyorlar. Bit pazarından alabilir miyim acaba alamam. Sağlık bakanı, maliye bakanı, çalışma bakanına versinler 38 lirayı bakalım bir önlük alabilirler mi?"

Gündem