Şahsenem Bacı hayatını kaybetti

Şahsenem Bacı hayatını kaybetti

Türkiye'nin ilk kadın halk ozanı Şahsenem Bacı, bu sabah kalp yetmezliğinden hayatını kaybetti. Bacı, yarın toprağa verilecek.

Halk ozanı Şahsenem Bacı bugün solunum yetmezliğine bağlı kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

İstanbul’da tedavisi süren 79 yaşındaki Şahsenem Bacı, uzun zamandır Alzheimer hastalığıyla da mücadele ediyordu.

İSTANBUL'DA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Şahsenem Bacı, yarın saat 16.00’da İstanbul Karacaahmet Sultan Dergahı’nda düzenlenecek törenin ardından Ayvalık’ta kızı Efsun Bingöl’ün yanına defnedilmek üzere uğurlanacak.

Yavuz Bingöl annesiyle birlikte de sahne almıştı.

xx.jpg

ŞAHSENEM BACI'NIN BİYOGRAFİSİ

1943 yılında Kars Sarıkamış’ın Boyalı köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Şahsenem Akkaş’tır. Küçük yaşlarda bağlama öğrenmeye yöneldi.

Şiire ilkokul yıllarında başladı. Yurt sevgisi, sevda, gurbet, özlem gibi konuları işleyen

Türkiye'nin ilk kadın ozanı Şahsenem Bacı, daha sonra toplumsal sorunları da dile getirdi. Kars, Konya, Ankara ve İzmir'de yaşadı.

Profesyonel müzik yaşamı 1974 yılında, Konya'da düğünlere çıkmasıyla başladı. Liseyi dışarıdan bitirdikten sonra Açık Öğretim Fakültesine kaydoldu.

Âşık Veysel, Aşık Mahzuni, Hüdai gibi isimlerden etkilendi.

Yaklaşık bin şiiri ve 150 türküsü bulunan Şahsenem Bacı, çeşitli aşık şölenlerine katıldı, 1975 yılındaki Hacı Bektaş, 1976 Antalya Aşıklar festivallerinde birincilikler kazandı.

Bugüne kadar beş albüm hazırlayan Şahsenem Bacı, şiirlerinin bir bölümünü 'Söz Nereye' (1990) adlı kitapta topladı. (Kısa Dalga)