Sakal, maskenin koronavirüse karşı etkinliğini azaltıyor

Sakal, maskenin koronavirüse karşı etkinliğini azaltıyor
İngiltere’de yapılan araştırmada sakalın maskenin etkinliğini azalttığı tespit edildi.

İngiltere’de yapılan araştırmada sakallı erkeklerin Covid-19’dan korunmak için taktığı maskelerin daha az koruma sağladığı açıklandı.

NTV’nin haberine göre, İngiltere’de Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analize göre, sakalın maskenin etkinliğini azalttığı tespit edildi.

Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analizde, “Yüzdeki kıllar, maskenin yüzü sıkıca kapatmasını imkansız hale getiriyor. Tıraş olmak Covid-19’un maskenin arasından sızmasını önlemek için yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Sten Vermund, “40 yılı aşkın süredir sakal bırakıyorum. Covid-19 bize şaka yapıyor. Maskeler derimize sakalsız kişiler gibi oturmuyor. Bunu tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün insan cildinde saatlerce kalabileceğini belirten araştırmacılar, eğer kısa kesilmeyecekse sakalın sıklıkla yıkanması tavsiyesinde bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de geçtiğimiz günlerde kısa sakallı olmanın maskenin işlevini daha da artıracağını belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Itamar Grotto, sakalın Covid-19 ile ilişkisinin incelendiğini belirterek kişilerin sakallarına uygun maske üretilmesini gerektiğini belirtmiş, ülke olarak sakallı kişilere özel maske üreteceklerini belirtmişti.

Sağlık