Salman Ruşdi konuşamıyor, bir gözünü kaybedebilir

Salman Ruşdi konuşamıyor, bir gözünü kaybedebilir

ABD'nin New York eyaletinde bıçaklı saldırıya uğrayan yazar Salman Ruşdi'nin solunum cihazına bağlı olduğunu be konuşamadığını belirten temsilcisi Andrew Wylie, ünlü yazarın bir gözünü kaybedebileceğini belirtti.

ABD'nin New York eyaletinde bıçaklı saldırıya uğrayan yazar Salman Ruşdi'nin sağlık durumuna ilişkin yeni açıklama yapıldı.

Temsilcisi Andrew Wylie, 75 yaşındaki yazarın solunum cihazına bağlı olduğunu ve konuşamadığını açıkladı.

"Haberler iyi değil" diyen Wylie, Ruşdi'nin bir gözünü kaybetme riski olduğunu da söyledi.
Wylie yazılı açıklamasında, "Salman muhtemelen bir gözünü kaybedecek; kolundaki sinirler zarar gördü; karaciğeri bıçaklandı ve hasar gördü" ifadelerini kullandı.

Şeytan Ayetleri kitabını 1988 yılında yayımladıktan sonra İran'da dönemin dini lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni'nin ölüm fetvası verdiği, yıllarca ölüm tehditleri alan ve saklanmak zorunda kalan Ruşdi, dün New York'ta bir etkinlikte aniden sahneye çıkan bir kişi tarafından boynundan ve karın bölgesinden bıçaklanmıştı.

Ruşdi, ilk müdahalenin olay yerinde yapılması sonrası hastanede saatler süren bir ameliyata alınmıştı.

Polis, saldırganın New Jersey'de yaşayan 24 yaşındaki Hadi Matar olduğunu açıklamıştı. New York Post gazetesi Matar'ın İran hükümetine sempati beslediğini yazsa da saldırgan hakkında ayrıntılı açıklama yapılmış değil. (Kısa Dalga)

Etiketler :