Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'a 120 milyon dolar kazandırabilir

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'a 120 milyon dolar kazandırabilir

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul'da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali nedeniyle maç haftası 120 milyon dolarlık gelir beklendiğini söyledi.

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali, 10 Haziran'da İstanbul'da oynanacak.

İngiliz ekibi Manchester City ve İtalyan ekibi İnter'in karşı karşıya geleceği mücadele 74 bin 753 kişi kapasiteli Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

İstanbul'da final öncesinde stada ulaşım kapsamında ve stat çevresinde de hazırlıklar devam ediyor.

Dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olan organizasyonun finali öncesinde şehirde, turist hareketliliği bekleniyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya etkinliğin turizme etkisini ve turizm sektörünün beklentilerini değerlendirdi.

Bağlıkaya'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

- Ekonomik boyutuna gelirsek işin... 75 - 76 bin kişilik bir statta yapılıyor müsabaka, 60 - 65 bin civarında yabancı misafir bekleniyor. Bu insanlar yalnızca gelip otellerde kalmıyorlar aynı zamanda, işte restoranlarda yemek yiyorlar, günlük turlara katılıyorlar. Dolayısıyla yani aslında kişi başı harcamaları 2 bin dolarlar civarında hesaplayabiliriz.

- Bir günlük bir etkinlik için de İstanbul'un aslında gecelik harcama standardı ve ayarının çok üstünde bir harcama gerçekleşecek.

'Otel bulmak mümkün olmaz'

- O hafta İstanbul'da yer bulunmaz. Yalnızca oraya seyirci olarak gelenlerin dışında bir de tabi teknik ekipler var, yayın ekipleri var, oyuncuların, takım kadrolarının akrabaları var, eşleri var, dostları var. Dolayısıyla yalnız bu stada gidip seyredenlerin dışında da bir başka ekonomi daha var. Ben o hafta sonu dolulukla, İstanbul'da otel bulmak mümkün olmaz. Bir tek bir gece maçı seyretmek için gelmiyor insanlar aynı zamanda İstanbul'da olduğu için de geliyorlar.

Gelir 120 milyon doları bulabilir

- İstanbul'da maçın oynanacağı bölge başta olmak üzere daha çok tabi ki otel anlamında Avrupa yakasında yoğunluk başlar. Eğer buralardaki yoğunluk yüzde 100'lerin üstüne çıkarsa da karşı tarafta da misafir ağırlarız. Kişi başı 2 bin dolar gibi bir ortalamadan hesaplarsak o hafta sonu, bir günlük bir şey olarak bakılırsa, İstanbul 120 milyon doların üzerinde bir gelir bekliyor.

-Sultanahmet'teki bir otelin genel müdürü Erdal Güler, 8 - 9 ve 10 Haziran tarihlerinin tamamen dolduğunu belirterek "Tabi ki Şampiyonlar Ligi'nin olmasıyla beraber İngilizlerin ve İtalyanların da ağırlıklı bir rezervasyonları söz konusu. Şu an itibariyle 8-9 ve 10 olmak üzere yer bulmakta zorluk yaşanacağını düşünüyorum çünkü büyük bir rağbet var. Rezervasyonların yüzde 80'i online üzerinden yapılıyor" dedi. (DHA)