Samsun Tabip Odası: İldeki hastaların yüzde 50’si İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs taşıyor

Samsun Tabip Odası: İldeki hastaların yüzde 50’si İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs taşıyor
Samsun Tabip Odası Samsun’da pozitif çıkan hastaların yüzde 50’sinin İngiltere’de görülen varyant virüsü taşıdığını ve artışa bunun neden olduğu belirtti.

Türkiye’de vaka sayılarının nüfusa oranla fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5’te yer alan Samsun’da pozitif çıkan hastaların yüzde 50’sinin İngiltere’de görülen varyant virüsü taşıdığı ve artışa bunun neden olduğu iddia edildi. Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Neslihan Furtun, “İllere göre vaka sayılarının paylaşılması kararı, bize göre geç alınmış bir karardır. Mutant virüsle ilgili de geç kalınmaması lazım” dedi. Türkiye genelinde salgına karşı alınan tedbirler ile vaka sayılarındaki düşüş sürerken Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vaka sayılarında görülen yüksek artış gözleri bu bölgeye çevirmişti.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre,  birçok ilde olduğu gibi Samsun’da da il pandemi yönetiminde Tabip Odasının yer almadığını belirten Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun, “Gerçek verilere sahip değiliz. Sağlık Bakanlığı ve bağlı il müdürlükleri bu konuda ketum davranmaktadır. Şu anda Samsun’da günlük vaka sayısı 300’lerde. 100 binlik orana bakarak kentlerimizin nüfuslarını karşılaştırırsak rakamları doğrulayabiliyoruz. İllere göre kaç PCR testi yapılıyor sorusunun cevabını net alamıyoruz. Mutant virüsün sık bulaştığını biliyoruz ama rakamları henüz bilemiyoruz. Diğer vaka sayıları gibi, mutant virüs verilerinin de açıklanması gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.