Şanlıurfa'da AKP'den belediyeyi devralan YRP'li Nihat Çiftçi: Karaköprü Belediyesi'nin durumu içler acısı

Şanlıurfa'da AKP'den belediyeyi devralan YRP'li Nihat Çiftçi: Karaköprü Belediyesi'nin durumu içler acısı
31 Mart'ta Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesiden belediye başkanı seçilen Yeniden Refah Parti adayı Nihat Çiftçi belediyenin mali tablosuna ilişkin yaptığı açıklamada AKP'den devraldığı belediyenin 431 milyon 531 bin lira borcu olduğunu ve seçim döneminde 149 kişinin işe alındığını iddia etti. AKP'li esk başkan ise "algı operasyonu" yapıldığını savundu.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde 31 Mart seçimlerinde kazanan Yeniden Refah Partisi’nin adayı Nihat Çiftçi, AKP'den devraldığı belediyeni mali durumun içler acısı olduğunu, güncel borcun 431 milyon 531 bin lira olduğunu açıkladı.

Çiftçi belediyenin mali tablosunu, personel ve araç sayısını paylaştı.

Gazete Duvar'dan Fatma Keber'in haberine göre Çiftçi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Belediyemizin üçüncü şahıslara olan toplam borcu krediler dahil olmak üzere 431 milyon 531 bin liradır. Aylık gelir - gider tablosuna baktığımızda Karaköprü Belediyemiz yapılan son işlemlerle eksi 15 milyon 311 bin 861 lira açık veriyor. Kurumumuzun mülkiyetinde iş, temizlik ve binek olmak üzere toplam 117 adet makinemiz mevcuttur ve bunun yanında 71 adet kiralanan araç bulunmaktadır."

"Seçim döneminde 149 kişi işe alınmış, bugün itibariyle 49 kişini işine son verildi"

Belediyede çalışan sayısının bin 110 olduğunu bildiren Çitçi “159 kişi kadrolu işçi ve memur olup diğerleri şirket personelidir. İstihdam noktasında belediyemizde maalesef yüksek bir istihdam var ve dengeye baktığımızda bütçe çok aşılmıştır. Seçim döneminde 149 kişinin işe alımı söz konusudur ve bugün itibariyle 49 kişini işine son verildi, 100 kişinin incelemesi devam ediyor. Personel alımına bakarken seçim döneminde yapılan alımları baz alarak inceleme yapıyoruz. Bu personellerle kurumu zarara uğratamayız, benim için kamunun yararı her şeyin üstündedir. Karaköprü bana bu sorumluluğu verdiyse bunu yerine getirmek için her şeyi yapacağım” diye konuştu.

Önceki başkandan yalanlama

Önceki dönem belediye Başkanı Metin Baydilli ise yapılan suçlamaları yalanladı.

Baydilli “Bir defa yeni alınan 149 kişi yok böyle bir şey, aslı astarı yok. Bizdeki personeller 4 yıllık 5 yıllık 3 yıllık hepsinin kaydı var. Bu da yalan burada aktardığı da yalandır, Bunları belge ile konuşsun madem yeni almış isem belgelesin de paylaşsın” diye konuştu.

İddialara karşı belgelerle konuşacağını söyleyen Baydilli “Borç durumu ile ilgili açıklamalar gerçekleri yansıtmamaktadır. Sayın Çiftçi’nin kamuoyununda algı oluşturmaya yönelik iftiralarını en kısa sürede katılacağım televizyon programında belgeleriyle halkımıza anlatacağım. Bizim alnımız açık, başımız dik, Allah’a çok şükür hesabını veremeyeceğimiz hiç bir şey yoktur. 8.5 yıldır hizmet ettiğim Karaköprülü hemşerilerime saygılarımı sunuyorum." (Kısa Dalga)

Gündem