İddia: Albashir'in üç kardeşi IŞİD saflarında öldü

İddia: Albashir'in üç kardeşi IŞİD saflarında öldü
İstiklal Caddesi'ndeki patlamayla ilgili olarak konuşan SDG'li Mazlum Abdi, Ahlam Albashir'in üç kardeşinin IŞİD için savaşırken öldüğünü, bir kardeşin ise Afrin'de komutan olduğunu iddia etti.

İstanbul Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının faili olarak tutuklanan Ahlam Albashir'in bağlantılarına ilişkin bir iddia da SDG'li Mazlum Abdi'den geldi.

Al Monitor'den Amberin Zaman'a konuşan Abdi, saldırıyla kendilerinin bir ilgilerinin olmadığını iddia ederken, "Bombayı yerleştirdiği için tutuklanan kişinin üç kardeşi IŞİD için savaşırken öldü. Biri Rakka'da, diğeri Münbiç'te, üçüncüsü ise Irak'ta" ifadelerini kullandı. Abdi, dördüncü bir kardeşin ise Suriye Afrin'de Türkiye'nin desteklediği Esad karşıtı muhalif gruplardan birinde komutan olduğunu öne sürdü.

Ahlam Albashir'in üç kez evlendiğini ve tüm eşlerinin de IŞİD üyesi olduğunu iddia eden Abdi, Albashir'in ailesinin de Halepli olduğunu ve IŞİD'e yakın isimlerden oluştuğunu ileri sürdü.

Kardeşinin ÖSO komutanı olduğunu anlatmıştı

Ahlam Albashir, gözaltına alındıktan sonra basına sızdırılan ifadesinde de bir kardeşinin ÖSO'ya katıldığını şöyle anlatmıştı:

"2002’de Halep’te doğdum. 2013’e kadar burada kaldım. Altı kardeşiz. Üçü vefat etti, ikisi hayatta. Babam ben beş yaşındayken vefat etti. 2013’ten sonra ben, annem ve kardeşim Süleyman ile Ebu Hanaya’ya gittik. Çadırda yaşadık. Annem vefat etti. Kardeşim Meryem ve ağabeylerim Muhammed ve Mahmud ile Rakka’ya kuzenimin yanına gittik. Muhammed, DEAŞ saldırısında ayaklarından yaralandı. Tedavi olduktan sonra tekrar ÖSO’ya katıldı. YPG, Rakka’ya saldırdı. Mahmud, Meryem ve Muhammed’in eşiyle YPG’nin kontrolündeki Münbiç’e geldik. Pastanede çalışmaya başladım."

Gündem