Seçil Erzan’ın banka hesaplarına MASAK incelemesi: Mal varlığı ortaya çıktı, kasadakilere el konuldu

Seçil Erzan’ın banka hesaplarına MASAK incelemesi:  Mal varlığı ortaya çıktı, kasadakilere el konuldu
Futbol dünyasının ünlü isimlerini dolandırdığı öne sürülen özel bir bankanın eski banka müdürü Seçil Erzan’ın banka hesapları mercek altına alındı. Erzan’a ait kasada bir miktar altın bulundu. Erzan’ın Çorlu’da bir ev ve iş yeri ile Bozcaada’da üzerine kayıtlı bir bağ yeri olduğu belirlendi.

Ünlü futbolcuların da aralarında bulunduğu kişileri 44 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen eski banka yöneticisi Selçil Erzan’a ilişkin soruşturma sürüyor. Soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

DHA'da yer alan habere göre Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Erzan’ın memleketi Çorlu’da inceleme yapılmasını talep etti. MASAK’ın talebi üzerine Çorlu’daki bir banka şubesinde, Erzan’a ait kasa olduğu tespit edildi.

Polis tarafından açılan kasada 7 Reşat altın, 5 Ata altın, 2 Ata altın kolye, 1 yüzük ile adının yazılı olduğu kartvizitler bulundu.

Kasadaki altınlara el konulduğu öğrenildi.

Öte yandan Erzan’ın malvarlığına ilişkin de çalışma yapıldı. Çalışma kapsamında Erzan’ın Çorlu’da 1 daire ve 1 iş yeri ile Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde bir bağ yeri olduğu tespit edildi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim'in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak'ın kardeşi Emrah Çolak gibi 18 isim şikayetçi olarak yer aldı. Seçil Erzan, Ali Yörük, Asiye Öztürk, Atilla Yörük, Hüseyin Eligül, Kerem Can ve Nazlı Can "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, şikayetçi Bülent Çeviker'in Levent Büyükdere Caddesi Şubesi müdürü olarak çalışan şüpheli Seçil Erzan'ın 31 Mart 2023 tarihinde kişisel güven ilişkisine dayanarak 2 milyon dolar parayı değerlendirmesi amacıyla elden alarak 3 Nisan 2023 tarihinde 3 milyon dolar iade edeceğini bildirdiğini, bunun karşılığında da müşteriye yazılı bir evrak verdiğini ancak şube müdürüne ulaşmaya çalışsa da ulaşamadığını, bu durumu bankaya da bildirdiği, banka tarafından araştırma yapılıp Seçil Erzan'a ulaşılmaya çalışıldığı, ancak ulaşılamadığı, bu nedenlerden dolayı Erzan'ın hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Banka bünyesinde 2023 yılının Nisan ayına kadar şube müdürü olarak görev yapan şüpheli Seçil Erzan hakkında bu dosyada yer alan eylemlere ilişkin olarak "Bankacılık zimmeti" ve "Nitelikli dolandırıcılık" suçlarından soruşturma başlatıldı.

İddianamede, 18 müştekinin toplamda 25 milyon 770 bin dolar ve 7 milyon 384 bin lira dolandırıldığı belirtildi. İddianamede, mağdurların kamuoyunda tanınmış sporcular, iş adamları, hekim gibi çeşitli meslek gruplarına sahip kişiler olduğu, hepsinin beyanlarında şüpheli Seçil Erzan'ın kendilerine yüksek kar getirisi bulunan güvenilir bir fon olduğunu ve yine kamuoyunda tanınmış Fatih Terim, Hakan Ateş gibi isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek bu fona para yatırmaya ikna ettiği kaydedildi. Gerçekte böyle bir fonun hiç olmadığı belirtilen iddianamede, şüpheli Seçil Erzan'ın 66 yıldan 216 yıla kadar hapsi istenirken; diğer 6 şüphelinin ise 3 yıldan 65 yıla kadar değişen oranlarda hapisleri istendi.

Seçil Erzan ve bankanın bazı yöneticilerinin de arasında bulunduğu 11 şüpheli hakkında ise bankacılık zimmet suçundan yazılı başvuru şartının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) gerçekleşmediği belirtilerek takipsizlik kararı verilmişti. (Kısa Dalga)

Gündem