Seçim kulisleri: AKP'de değişim, kabinede revizyon iddiası

Seçim kulisleri: AKP'de değişim, kabinede revizyon iddiası

İktidara yakın Türkiye gazetesinin kulisi: "AKP’de değişim rüzgârları esiyor. Seçime hazırlık kapsamında kapsamlı kabine revizyonu bekleniyor. Olağanüstü kongre olabilir."

Seçimin erken mi yoksa olağan tarihinde mi yapılacağı tartışmaları sürerken, iktidar partisinde hareketlilik yaşanıyor. İktidara yakın Türkiye gazetesinde, AKP'de bu kapsamda kabine ve parti yönetimi değişikliği olacağı iddiası yer aldı.

Yücel Kayaoğlu imzalı haberde, şöyle denildi:

'SONBAHARDA OLAĞANÜSTÜ KONGRE'

"Parti vitrininde yapılacak değişiklikler için ihtiyaç olması hâlinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor. AK Parti kulislerinde sonbahar aylarında bir olağanüstü kongre yapılabileceği, bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor.

Kulislerdeki bu senaryolar, AK Parti’ye önümüzdeki süreçte bazı yeni katılımların olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim kadrosuna taşınabilmesi için olağanüstü kongreye ihtiyaç duyulacağı’ iddialarından da kaynaklanıyor. Mevcut parti yönetiminden isimler ise, olağanüstü kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, ancak MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan önce gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiriyor. AK Parti’nin 7’inci olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AK Parti’nin tüzüğüne göre büyük kongre, önceki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden yeniden yapılamıyor. Ancak Genel Başkanının veya MKYK’nın talebi ile olağanüstü kongreye gidilebiliyor."

'İKİNCİ BİR CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI ATANABİLİR'

"Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede ‘Siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında."